Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Fundacji PZU pozyskała środki na cykl spotkań pt. „Cztery pory roku na wsi i w zagrodzie chłopskiej”.
Cały projekt zakłada realizację spotkań prezentujących życie dawnej wsi świętokrzyskiej. Każde ze spotkań ma na celu poszerzenie wiedzy oraz poznanie tradycyjnych potraw świętokrzyskich okresu XIX i XX wieku. Odbiorcami projektu są mieszkańcy z terenu województwa świętokrzyskiego w tym terenu Gminy Bodzentyn oraz turyści odwiedzających ten zabytkowy obiekt.
Spotkania nawiązują do tradycyjnego rytmu życia na wsi, w tym pór roku: zima, przednówek, okres żniw, tradycje wigilijne dawnej polskiej wsi.
Dzięki współpracy podjętej z Muzeum Wsi Kieleckiej każde z czterech spotkań odbywa się w zabytkowych obiektach Zagrody Czernikiewiczów w Bodzentynie. Pracownicy merytoryczni Muzeum Wsi Kieleckiej współpracujący przy projekcie omawiają poszczególne pory roku, a w tym związane z nimi zwyczaje, obrzędy i potrawy goszczące na chłopskim stole.
W całość projektu zostały zaangażowane koła gospodyń wiejskich z terenu Gminy Bodzentyn. Poszczególne koła przygotowywały potrawy związane z omawianą tematyką spotkań.
 

Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie

 

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech