„Niepodległa, niepokorna
już nie zniknie nigdy z map,
Bo jest nasza, bo jest wolna,
bo na imię Polska ma”
 
11. listopada jest ważnym polskim świętem państwowym, obchodzonym na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Po latach niewoli nasza ukochana Ojczyzna odzyskała suwerenność i mogła jako niezależne państwo samodzielnie decydować o losach swoich obywateli. Patriotyzm, przynależność do narodu polskiego oraz poświęcenie największej wartości, jaką jest życie, na drodze do wolnej, kochanej ojczyzny- to wartości o których należy pamiętać. To szczególny dzień dla wszystkich Polaków.
 
Z tej okazji 10. listopada w Świetlicy Wiejskiej w Woli Szczygiełkowej odbyła się uroczysta akademia środowiskowa z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Burmistrz- Dariusz Skiba, Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie- Pan Marcin Sikorski, Pani Bogusława Jankowicz- radna miejscowości, Pani Bożena Wyglądacz- sołtys, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa, zespól „Wolanie spod Łysicy”, nauczyciele, rodzice oraz mieszkańcy.
 
Chcąc przybliżyć zebranym to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, uczniowie pod kierunkiem pani Małgorzaty Skarbek przygotowali wzruszający program artystyczny „Wolnośc kocham i rozumiem”. Młodzi artyści recytowali wiersze patriotyczne oraz śpiewali pieśni, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.
 
Dzięki bogatemu repertuarowi mogliśmy odbyć melancholijną podróż przez karty historii naszego kraju.
Występ spotkał się z dużym aplauzem publiczności, a w niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia. Na zakończenie uroczystości głos zabrały Panie, Bogusława Jankowicz i Bożena Wyglądacz, które wyraziły podziw dla wspaniałego występu oraz pogratulowały niezwykłej wrażliwości artystycznej. Do podziękowań przyłączył się również Pan Burmistrz, który podziękował wszystkim gościom za przybycie i wspólne świętowanie odzyskania wolności. Przyznał, że występ wywarł na nim niesamowite wrażenie. Pan Burmistrz podkreślił także, że powinniśmy szanować wartości o które walczyli nasi przodkowie oraz pielęgnować pamięć o polskiej historii. Na koniec Pani Małgorzata Sikora- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Woli Szczygiełkowej, podziękowała za przygotowany występ.
 
Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.
Bądźmy wdzięczni tym, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce.
 
Małgorzata Skarbek
 
 
 
 
 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA