Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

W dniu 24 września br. w Rezydencji Prezydenta RP Belweder w Warszawie odbyły się Dożynki Prezydenckie. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za ukończenie żniw i prac polowych, jak również prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. Następnie, w asyście artystów „Mazowsza”, Para Prezydencka przeszła w Korowodzie Dożynkowym na miejsce głównego ceremoniału, gdzie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przyjął z rąk starostów  chleb upieczony z tegorocznego zboża.

W przeddzień Dożynek Prezydenckich tradycyjnie odbył się „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. Do rywalizacji przystąpiły grupy z czternastu województw a efekty prac oceniała specjalnie do tego powołana Komisja Konkursowa. Jury pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak–Radziejowskiej – Doradcy Prezydenta RP, etnograf, socjolog – wyłoniło trzech laureatów, którym Prezydent RP wręczył nagrody. Pierwsze miejsce zdobył wieniec z województwa świętokrzyskiego, drugie miejsce przyznano dla województwa małopolskiego, natomiast trzecie miejsce dla wielkopolskiego. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda wręczyła nagrodę w konkursie kół gospodyń wiejskich dotyczącym zwyczajów żniwnych i dożynkowych. Pierwsze miejsce zdobyło KGW z województwa pomorskiego.

Podczas Dożynek Prezydenckich Miasto i Gminę Bodzentyn reprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Leśnianie” oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Celinianki” w Celinach.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech