W miniony słoneczny weekend w Parku Etnograficznym w Tokarni odbyły się 23. Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. Rolnicy w niedzielę 10 września świętowali zakończenie żniw. Zaprezentowano piękne tradycyjne wieńce dożynkowe, do których wykorzystano tegoroczne zboża, ziła, owoce i kwiaty.

Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej, odprawionej w zabytkowym drewnianym Kościele z Rogowa, celebrowana przez ks. kan. Łukasza Zygmunta dyrektora Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej i proboszcza Parafii Św. Maksymiliana Kolbego Wolica – Tokarnia księdza Jacka Dąbka.

W uroczystościach dożynkowych wzięli udział przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych samorządów, rolnicy, przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych, służb mundurowych, stowarzyszenia, koła gospodyń i gospodarzy wiejskich oraz licznie przybyli mieszkańcy regionu. Gminę Bodzentyn reprezentował Sekretarz Miasta i Gminy Bodzentyn Wojciech Furmanek.

Podczas nabożeństwa poświęcony został chleb eucharystyczny, bochen chleba, wino, kosze owoców, bukiety kwiatów i dożynkowy wieniec. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy przeszedł na teren sektora małomiasteczkowego parku etnograficznego, gdzie odbyła się dalsza część dożynkowego święta. Przemarsz uświetniła muzyka Zespołu Pieśni i Tańca ,,Leśnianie” z gminy Bodzentyn, którzy wykonali utwór ,,Plon, niesiemy plon”, czy też ,,Żniwa się skończyły”.

Zespół ,,Leśnianie” wystąpił także, na scenie w dalszej części wydarzenia między innymi wykonując utwory t.j.: ,,Zagrojta muzykanty”, ,,Ty moja dziewcyno”, ,,Oj chocios jo nie ładno”, ,,Miałam w ogrudecku” oraz ,,Rano raniusieńko”.

Zespół Pieśni i Tańca Leśnianie istnieje od ponad 30 lat. Od samego początku działalności koncentruje się na pielęgnowaniu świętokrzyskiego folkloru. W swojej działalności osiągnął wiele znaczących sukcesów, reprezentując region świętokrzyski podczas wydarzeń artystycznych organizowanych w kraju i za granicą t.j. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Bałkańskiej BALKAN FOLK FEST VARNA w Bułgarii, Międzynarodowy Festiwal „Rybne Przysmaki” w Velkiej Pace na Słowacji, Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie, Festiwal ZWYKI w Teatrze Polskim w Warszawie, Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie, Przegląd Zespołów Folklorystycznych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, Ogólnopolski Festiwal Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej, Wojewódzki

Przegląd Zespołów Obrzędowych, Buskie Spotkania z Folklorem- I miejsce w 2023 roku, Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych- I miejsce w 2022r. . Zespól posiada w swoim dorobku również obrzędy związane ze zwyczajami wsi polskiej.

Działalność artystyczna była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana m.in. Nagroda Starosty Kieleckiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej upowszechniane i ochronę kultury, Honorowa Odznaka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, laureat konkursu „Jawor u źródeł kultury, Świętokrzyska Nagroda Kultury i wiele innych nagród otrzymanych za udział w konkursach artystycznych, festiwalach i przeglądach. Zespól ma w swoim dorobku nawet płytę z repertuarem ludowym.

Gratulujemy pięknego występu i dziękujemy za tak wspaniałe reprezentowanie gminy Bodzentyn.

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA