Początek września rozpieszcza nas piękną pogodą, dlatego korzystając z okazji, wyruszyliśmy na szlak. Nasza droga zawiodła nas do Sieradowic, gdzie znajduje się – przeniesiona w ubiegłym roku z Góry Sieradowskiej – pamiątkowa płyta poświęcona Stefanowi Żeromskiemu.

Żeromski bywał w Sieradowicach w majątku rodziny Zalewskich, a w 1885 roku, gdy był nauczycielem Emila Zalewskiego, wszedł z nim na Górę Sieradowską. Na płycie umieszczono słowa pisarza zapisane w  „Dziennikach”:

„Wybraliśmy się na wysoką górę… tuż za Sieradowicami, skąd roztoczyła się mapa całej okolicy. To bogata polska ziemia, kraj patriotów, w których duszach panuje uczucie wolności… Nie ma miejsca pokora… Tu chodzą z czołami wzniesionymi wysoko… Piękny to krajobraz… Wszystko takie kochane, że tylko patrzeć i patrzeć i łzę ocierać, co się wyrywa z nieznanego tajnika radości”.

Płytę ufundował w 1981 roku Antoni Waciński z Bodzentyna (1904 – 1996), pedagog, społecznik, działacz kulturalno – oświatowy, regionalista, miłośnik Gór Świętokrzyskich. Otrzymawszy spadek po bracie, który mieszkał w Stanach Zjednoczonych, Waciński zakupił ponad 1,5 hektarową działkę na Górze Sieradowskiej i umieścił na niej płytę poświęconą Żeromskiemu. Nowy właściciel działki usunął płytę, dlatego przeniesiono ją w inne miejsce, które użyczyli państwo Konopkowie, mający w Sieradowicach gospodarstwo na dawnych gruntach Zalewskich.

Drogami  i  wąwozami  doszliśmy  do  styku dwóch gmin – Bodzentyna i Pawłowa, gdzie rzeka Psarka wpada do Świśliny. Nie mogliśmy ominąć zabytkowego romańskiego kościoła w Tarczku. Uprzejmy ksiądz proboszcz przyjął nas serdecznie i opowiedział historię świątyni.

To był naprawdę ciekawy rajd pod względem geograficznym, historycznym i literackim.

M. Borek-Cholewa

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA