Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie oraz Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie dnia 9 września 2023 roku  kolejny raz włączyły się w Ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. W tym roku czytaliśmy Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

(źródło tekstu https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2023-nad-niemnem)


Przybyłych gości przywitali: Pan Dariusz Skiba – Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn oraz Pani Anna Koprowska. Lekturę czytali przedstawiciele reprezentujący czytelników, stowarzyszenia, KGW, sołectwa, Radę Miejską, Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz organizatorów:
Pan Dariusz Skiba

Pani Urszula Oettingen

Pan Wojciech Kózka

Pani Agnieszka Barcikowska

Pani Zofia Gliwa

Pani Anna Obara

Pani Czesława Czarnecka

Pani Bożena Wyglądacz

Pani Jadwiga Mańka

Pani Zofia Szafraniec

Pani Wiktoria Telka

Każdy uczestnik otrzymał podziękowanie oraz pamiątkowy egzemplarz czytanej lektury z okolicznościową pieczęcią przesłaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Organizatorzy wydarzenia :

Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn

Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie

Wydarzenie odbywało się pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz przybyłym gościom, którzy włączyli się do tegorocznego Narodowego Czytania w Bodzentynie
Organizatorzy

 

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA