Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Na Skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach można obejrzeć wystawę pt. „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945”. Jest ona prezentowana w związku z Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej oraz 80. rocznicą Zbrodni Wołyńskiej. Ekspozycja jest dostępna do końca lipca 2023 roku.

Wystawa elementarna składa się z 14 plansz i przedstawia podstawowe informacje na temat zbrodni dokonanej na Polakach w 1943 r. przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Oglądający ekspozycję dowiedzą się o genezie zbrodni, wybranych szczegółach jej przebiegu, losach ocalałych czy o Ukraińcach, którzy mimo wszystko postanowili ratować Polaków.

Prezentowane fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów prywatnych Leona Popka, Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim, ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum IPN. Wystawa powstała w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Lublinie.
 
 
DSC 0734

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech