Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Komunikat skierowany do konsumentów wody z ujęcia wodociągu Wzdół-Parcele mieszkańców miejscowości:

Chrusty, Hucisko, Kamieniec, Kamienna Góra, Kamionka, Leśna Stara Wieś, Orzechówka, Parcelanci, Sieradowice-Parcele, Podkonarze, Podmielowiec, Siekierno-Podmieście, Siekierno-Przedgrab, Siekierno-Smyków, Siekierno-Stara Wieś, Ściegnia, Wiącka, Wzdół Rządowy, Wzdół Kolonia, Wzdół Parcele, Nowa Wieś, Stara Wieś, Skorucin, Sieradowice Drugie, Bodzentyn ul. Wolności, Psary-Podłazy.

 

0827 001

Wyjątkowa uroczystość miała miejsce w dniu 10 maja br. Swoje setne urodziny obchodziła Helena Mazur - mieszkanka naszej gminy. Jest to wspaniały jubileusz dla bliskich, jak i całej społeczności Gminy Bodzentyn, ponieważ tylko nielicznym dane jest doczekać tak pięknego wieku. Sto lat, to czas, w którym można zdobyć mnóstwo doświadczeń i mądrości, przeżyć wspaniałe chwile szczęścia i niezmierzonej radości.

Solenizantka doczekała się 9 wnuków, 13 prawnuków oraz 1 praprawnuka.

Z okazji  urodzin, w domowym zaciszu i w przemiłej atmosferze, najbliższa rodzina zorganizowała dla Jubilatki uroczystość. Były życzenia,  prezenty oraz tort.

Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dominik Dudek wraz z Radnym Rady Miejskiej w Bodzentynie Bogusławem Wzorkiem i Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Bodzentynie Dorotą Armułą przekazali na ręce Jubilatki serdeczne życzenia, bukiet pięknych kwiatów, grawerton oraz list gratulacyjny.

Szanownej Jubilatce życzymy wszelkiej pomyślności, kolejnych spokojnych lat życia, dużo zdrowia, pogody ducha, zadowolenia i osobistego spełnienia.

 

W ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 r. Fundacja im. Stefana Artwińskiego ponownie została operatorem Świętokrzyskiego Funduszu Lokalnego. Dzięki podpisanej umowie z dnia 2 kwietnia 2024 roku, pomiędzy Narodowym Instytutem Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego a Fundacją im. Stefana Artwińskiego Operator obejmie wsparciem organizacje pozarządowe i grupy nieformalne z województwa świętokrzyskiego na łączną kwotę 1 386 000 złotych.

Organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne mogą ubiegać się o wsparcie w ramach piątej edycji Świętokrzyskiego Funduszu Lokalnego. W przypadku młodych organizacji wsparcie finansowe wynosi od 2000 do 6000 złotych, natomiast grup nieformalnych od 2000 do 5000 złotych. W sumie do społeczników z województwa świętokrzyskiego popłynęło już ponad 1,8 mln złotych.

Składanie wniosków do tegorocznej edycji konkursu potrwa od 9 do 31 maja 2024 r.  Proces składania wniosków jest bardzo prosty. Oferty należy składać poprzez generator wniosków on-line dostępny na stronie www.swietokrzyskiegranty.pl. Poprzez stronę internetową można dowiedzieć się, jak aplikować oraz przedstawić pomysł na działanie.

Aktywizacja lokalnego społeczeństwa to główny priorytet programu Świętokrzyski Fundusz Lokalny. Bardzo się cieszę, że nasza fundacja może wspierać kreatywne inicjatywy mieszkańców województwa świętokrzyskiego. W poprzednich edycjach organizacje i grupy nieformalne przedstawiły ponad 1000 pomysłów na działania - mówi Kamil Kołbuc, prezes Fundacji im. Stefana Artwińskiego.

Pierwsza edycja funduszu została zrealizowana w 2020 roku. Od tamtej pory wartość złożonych wniosków przekroczyła 4 mln złotych. Główną ideą funduszu jest zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych w  działalność społeczną oraz wzrost ilości oddolnych inicjatyw lokalnych. Przez ostatnie 4 lata udało nam się sfinansować 375 inicjatyw. Zgłoszone projekty cechowała przede wszystkim różnorodność: od warsztatów kulinarnych, festynów, spływów kajakowych, po szkolenia z udzielania pierwszej pomocy  - informuje Kamil Kołbuc, prezes Fundacji im. Stefana Artwińskiego.

SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI – CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH NOWEFIO NA LATA 2021-2030. REGIONALNYM OPERATOREM PROJEKTU JEST FUNDACJA IMIENIA STEFANA ARTWIŃSKIEGO W KIELCACH.

 

Zapraszamy na kolejny Jarmark Staroci w Bodzentynie, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 12 maja br. od godz. 9.00 na małej targowicy.

 

Jarmark Staroci

Już 9 maja 2024, przedstawiciele organizacji pozarządowych z województwa świętokrzyskiego będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniu Inauguracyjnym Świętokrzyski Fundusz Lokalny z udziałem Michała Brauna, Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się o aktualnych programach dotacyjnych Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz poznają możliwości współpracy Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego z NGO. Wydarzenie będzie także okazją do omówienia zasad naboru do programu dotacyjnego Świętokrzyski Fundusz Lokalny, który już po raz piąty będzie realizowany na terenie województwa świętokrzyskiego - informuje Kamil Kołbuc, Prezes Zarządu Fundacji imienia Stefana Artwińskiego.

Wydarzenie odbędzie się 9 maja b.r. w sali konferencyjnej „Okrąglak” w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim  przy Alei IX Wieków Kielc 3.

Zainteresowani uczestnictwem w wydarzeniu mogą zgłaszać swoje uczestnictwo wysyłając e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub kontaktując się telefonicznie pod numerem 41 342 13 94.

PROGRAM SPOTKANIA:
9:00 -  9:10 Otwarcie wydarzenia przez Wojewodę Świętokrzyskiego Józefa Bryka
9:10 – 9:15 Przedstawienie Pełnomocnika Wojewody ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Współpracy z Organizacjami Michała Piaseckiego
9:15 - 9:45 Wystąpienie Michała Brauna, Dyrektora NIW-CRSO i prezentacja programów dotacyjnych NIW-CRSO
9:45 - 10:45 Prezentacja założeń Świętokrzyskiego Funduszu Lokalnego - edycja 2024
10:45 - 11:30 Konsultacje indywidualne z pracownikami NIW-CRSO oraz Fundacji imienia Stefana Artwińskiego

Spotkanie jest organizowane wspólnie przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Fundację imienia Stefana Artwińskiego.

 

440854230 755335643467874 6736274001948847307 n

W piękną słoneczną niedzielę, 5 maja br. w Ciekotach odbyły się eliminacje rejonowe do  48. Buskich Spotkań z Folklorem. Na scenie amfiteatru Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” rywalizowało 36 wykonawców z terenu powiatu kieleckiego. Występy wykonawców oceniała komisja artystyczna powołana przez organizatora wydarzenia Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.

Decyzją jury podczas finału w Busku-Zdroju wystąpią:  Celinianki, Wolanie spod Łysicy, Kapela Leśnianie, Zespół Pieśni i Tańca Wilkowanie, Zespół Pieśni i Tańca Leśnianie, Sobótka, Kuźniaczanki, zespół śpiewaczy z Górna, Kumotry, Sukowianki znad Lubrzanki, Marzyszanki, Rosiejowanki, Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza, Jezioraneczki, Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty, Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka, Zespół Pieśni i Tańca ze Strawczynka, Zespół Pieśni i Tańca Sorbin, Anna Kowalik, Ewa Cisowska, Ewa Pawłowska, Alojzy Baradziej, Kapela Rykoszyn, Kapela Adaśki.

 

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim występującym za wspaniałe reprezentowanie naszej gminy.

 

Zdjęcia źródło: Centrum Edukacji i Kultury ”Szklany Dom” w Ciekotach

 

W dniu 6 maja 2024 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Bodzentynie odbyła się pierwsza sesja nowej Rady Miejskiej kadencji 2024-2029, podczas której miało miejsce ślubowanie nowego Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn – Dominika Dudka oraz nowej Rady Miejskiej.

Pierwszą sesję Rady Miejskiej nowej kadencji otworzył radny senior Jan Wilkosz, który pełnił funkcje przewodniczącego rady, do czasu przeprowadzenia wyboru. Sesja rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12:00 na sali konferencyjnej urzędu, podczas której nowo wybrani radni odebrali z rąk przewodniczącej Miejskiej Komisji Wyborczej Wiesławy Kupis zaświadczenia o wyborze, a następnie złożyli uroczyste ślubowanie.

W pierwszej sesji nowej rady uczestniczył także ustępujący funkcji Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, który podsumował swoją 9-letnia pracę na rzecz naszego samorządu - ,,Na zakończenie pragnę wszystkim podziękować za wszelką okazaną życzliwość do mojej osoby i życzyć nowemu Burmistrzowi zdrowia, dobrej relacji ze współpracownikami i mieszkańcami, świetnych pomysłów na dalszy rozwój naszej gminy i oczywiście realizacji swojego programu wyborczego.” Ustępujący Burmistrz Dariusz Skiba przekazał na ręce obejmującemu funkcję Burmistrza Dominikowi Dudkowi oryginalny Dekret Stolicy Apostolskiej - dokument potwierdzający fakt wyboru Świętego Jana Pawła II, Papieża Polaka, na Patrona przed Bogiem Miasta i Gminy Bodzentyn.

Jednym z najważniejszych punktów posiedzenia było złożenie ślubowania przez Dominika Dudka, obejmującego funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn. Burmistrz w wyborach 2024 uzyskał poparcie 54,72 proc. wyborców. W poprzedniej kadencji był Radnym Rady Miejskiej w Bodzentynie.

Podczas swojego wystąpienia podziękował mieszkańcom za każdy oddany głos. Nowy Burmistrz zapowiedział także plany na najbliższą przyszłość samorządu - ,,Dołożę wszelkich starań, aby ta kadencja była kadencją dla dobra wszystkich mieszkańców, nie tylko dla wybranych osób. Apeluję do radnych, którzy dziś złożą ślubowanie, abyśmy wspólnie pracowali na rzecz dobra naszej lokalnej społeczności.”

Podczas sesji radni wybrali przewodniczącego Rady Miejskiej w Bodzentynie i dwóch wiceprzewodniczących. Na czele Rady stanęła Agnieszka Barcikowska. Na wiceprzewodniczących, Radni większością głosów wybrali Marzannę Borek i Bogusławę Jankowicz.

Skład Rady Miejskiej w Bodzentynie w kadencji 2024 – 2029:

Barcikowska Agnieszka – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Bodzentynie

Borek Marzanna – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Bodzentynie

Jankowicz Bogusława  – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Bodzentynie

Arczewska Renata

Bartkiewicz Dorota

Bzymek Teresa

Cieślik Adrian

Czarnecki Michał

Jasińska Lidia

Krak Stanisław Marek

Pająk Mariusz

Stefańczyk Kamil

Szafraniec Krzysztof

Wilkosz Jan

Wzorek Bogusław

 

Zarządzenie nr 48/2024 Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn z dnia 06.05.2024 w sprawie unieważnienia konkursu ofert na realizację zadania publicznego Miasta i Gminy Bodzentyn na rok 2024 z zakresu Pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób poprzez "Pozyskiwanie artykułów żywnościowych dla najuboższych mieszkańców Miasta i Gminy Bodzentyn".

Zarządzenie nr 48/2024

Radosław Nowakowski – artysta wszechstronny. Pisarz. Liberat. Artysta książki. Tłumacz. Muzyk. Projektant. Rysownik. Wydawca. Od końca lat 1970, napisał, narysował, przetłumaczył, zaprojektował, wydał ponad 40 książek. Większość jest w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i esperanckiej. Sam też je drukuje i oprawia. Niektórzy klasyfikują te książki jako „artystyczne”, inni określają je mianem „liberatury”, a to dlatego, że nie tylko tekst jest tu nośnikiem treści, lecz książka jako całość. Pokazywane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, różnego rodzaju targach i festiwalach książki na całym świecie. Znajdują się w zbiorach wielu renomowanych bibliotek (między innymi Biblioteki Narodowej w Warszawie, British Library w Londynie, New York Public Library). Projektuje też plakaty, okładki, książki. Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał, między innymi, Fryderyka (nagrodę przemysłu fonograficznego za płytę „Księga liści” z zespołem Osjan), srebrny medal Gloria Artis (nagrodę Ministra Kultury), II nagrodę za najpiękniejszą książkę na Międzynarodowych Targach Książki w Seulu za „Ulicę Sienkiewicza w Kielcach”, Świętokrzyską Nagrodę Kultury. Mieszka od 30 lat w Dąbrowie Dolnej k/Bodzentyna, tutaj tworzy, i tutaj przyjeżdżają do Niego goście z całego świata, dziennikarze, telewizje, studenci. Jest artystą promującym nasz region wszędzie gdzie się pojawia ze swoimi książkami.
 
W ramach Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie odbędzie się spotkanie autorskie i prezentacja książek „Ulica Sienkiewicza w Kielcach" i "Ulica Sienkiewicza w Kielcach 20 lat później czyli w poszukiwaniu drugiej strony”.
 
ZAPRASZAMY
 

Spotkanie autorskie Radosaw Nowakowski

 

W dniu 28 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Psarach odbyła się akademia środowiskowa upamiętniająca kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Mottem uroczystości były słowa Wisławy Szymborskiej:

„Ziemio ojczysta, ziemio jasna, nie będę powalonym drzewem.

Codziennie mocniej w ciebie wrastam radością, smutkiem, dumą, gniewem”.

Z tej okazji w murach naszej szkoły gościliśmy Pana Dominika Dudka, radnego Rady Miejskiej w Bodzentynie, księdza proboszcza- Adama Bujka, rodziców, dziadków, nauczycieli oraz mieszkańców Psar. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu, głos zabrała dyrektor szkoły, Pani Barbara Świetlik, która serdecznie powitała zaproszonych gości i zgromadzoną publiczność.

Uczniowie pod kierunkiem pań: Marii Łobody, Małgorzaty Skarbek i Beaty Telki w pięknym programie historyczno-artystycznym przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju. Młodzi artyści wprowadzili nas w nastrój zadumy.

We wzruszających wierszach i piosenkach podkreślali wagę słowa WOLNOŚĆ i POKÓJ, które również dzisiaj, w obliczu rozgrywających się we współczesnym świecie wydarzeń, nabierają szczególnego znaczenia. Wszyscy zebrani mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tej niezwykle ważnej w naszych dziejach ustawy.

Ta wyjątkowa lekcja historii przeplatana poezją, utworami muzycznymi, skłoniła nas do refleksji nad tym, iż Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem, a Konstytucja 3 Maja była potwierdzeniem tej idei.

Na tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć tradycyjnego poloneza.

Ten dostojny taniec, po raz kolejny, zaprezentowali uczniowie klasy V, VI i VII.

Młodzi aktorzy włożyli wiele serca i zaangażowania w przygotowanie cennej lekcji historii.

Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała za dostarczone emocje i zaangażowanie uczniom i nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie programu artystycznego. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.    

Po zakończonej akademii mieliśmy przyjemność wysłuchać występu absolwentki naszej szkoły, Agaty Pająk, która zaprezentowała nam swój talent muzyczny.

Zakończenie obchodów świąt majowych uświetnił występ Orkiestry Dętej z Bodzentyna.

                                                                                 

Małgorzata Skarbek

 

Życzenia z okazji Dnia Strażaka - 4 maja 2024 r.

 

Dzie straaka

3 maja 1791 w Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalono jedną z pierwszych na świecie konstytucji.
 

3 maja narodowe wito konstytucji

 
Święto wprowadzone decyzją Sejmu RP 20 lutego 2004 roku. Data 2 maja nie została wybrana przypadkowo - tego dnia żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, a zdobywając miasto, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej.
 
2 maja dzie flagi
W Polsce od 1950 roku, 1 Maja jest świętem państwowym oraz dniem ustawowo wolnym od pracy. Na całym świecie obchodzony jest od 1890 roku, dla uczczenia pamięci strajkujących robotników, którzy polegli podczas pacyfikacji pochodów w Chicago w roku 1886. Była to odpowiedź na nieludzkie warunki pracy, niskie płace oraz 12-godzinny dzień pracy.
 

1 maja wito pracy

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

RSS

feed-image RSS
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech