Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach informuje, że w okresie wakacji 2024 roku organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rodziców (opiekunów prawnych), z których przynajmniej jedno podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników, urodzone w latach 2009- 2017 (wiek dziecka 7-15 lat). Kasa zaplanowała bezpłatne dwa turnusy dla dzieci z terenu województwa świętokrzyskiego, w następujących terminach:

- 14.07.2024r.-03.08.2024r. w Centrum Rehabilitacji Rolników w Horyńcu Zdroju dla dzieci z wadami postawy i chorobami układu ruchu,

- 31.07.2024r.-20.08.2024r. — w Centrum Rehabilitacji Rolników w Iwoniczu Zdroju dla dzieci z chorobami układu oddechowego.

Podstawą skorzystania z turnusu przez dziecko jest wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą, który jest załącznikiem nr 1 do pisma. Wniosek powinien być wystawiony przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę, przez którego leczone jest dziecko. Do wniosku obligatoryjnie powinna zostać dołączona wypełniona informacja o stanie zdrowia dziecka stanowiąca załącznik nr 2 do pisma oraz oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego. Wzór wniosku dostępny jest również na stronie internetowej KRUS www.gov.pl/krus.

Dodatkowych informacji udziela Pani Justyna Kałucka pod nr tel. 15 8685153.

Wnioski należy składać do dnia 31.05.2024r.

 

Wzór wniosku o skierowanie na rehabilitację leczniczą stanowiący załącznik do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 grudnia 2022r.

Informacja o stanie zdrowia dziecka i oświadczenie rodzica/ opiekuna prawnego.

Trwa nabór zgłoszeń do IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „Bitwa Regionów”. Zapraszamy Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia, którym bliskie są smaki regionów i dawne receptury, a wyjątkowe potrawy przygotowują z pasją i sercem.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać zgłoszenie drogą elektroniczną do 5 maja 2024 r. poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie www.bitwaregionow.pl lub pod linkiem https://www.kupujswiadomie.gov.pl/formularz-bitwa-regionow/

KONKURS BĘDZIE PRZEBIEGAĆ W TRZECH ETAPACH:

Etap I - Komisja kwalifikacyjna, na podstawie oceny formularzy zgłoszeniowych, utworzy listę rankingową prac konkursowych.

Do udziału w wydarzeniach regionalnych I etapu konkursu przejdą KGW, które znajdą się na najwyższych pozycjach list rankingowych. W każdym wydarzeniu weźmie udział maksymalnie 20 KGW. Zespoły biorące udział w I etapie konkursu, które zostaną najwyżej ocenione przez komisje konkursowe podczas danego wydarzenia regionalnego, zostaną zakwalifikowane do II etapu, tj. półfinału konkursu.

Etap II - KGW, które zajmą 1. miejsce w wydarzeniach regionalnych, biorą udział w półfinałach wojewódzkich. 16 KGW, po 1 z każdego województwa, które zdobędą 1. miejsce w II etapie konkursu, kwalifikuje się do finału ogólnopolskiego.

Etap III - Finał z udziałem 16 KGW.

W tym roku pula nagród wyniesie ponad 65 tys. zł. Przewidziana jest również nagroda dodatkowa dla laureata I miejsca w finale – wyjazd przedstawicieli KGW na zagraniczne targi rolno-spożywcze w UE.

 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Oddział Terenowy w Kielcach

www.gov.pl/kowr

 

BR2024 FB 1200x900px

 

We wtorek 16 kwietnia 2024 r., o godz. 17.00 w kinie Fenomen w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach odbędzie się inauguracja IX edycji Kieleckiego Przeglądu Filmów Fabularnych „Historia w filmie”, traktujących o najnowszej historii Polski. Tegoroczny przegląd rozpocznie się spotkaniem z wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej dr. hab. Krzysztofem Szwagrzykiem. Zapraszamy, wstęp bezpłatny!

Następnie ok. godz. 18.00 widzom zostanie zaprezentowany film „Golgota wrocławska” w reż. Jana Komasy. O kulisach powstania tego obrazu oraz o problematyce poszukiwań ofiar represji reżimu komunistycznego w Polsce opowie zaproszony gość, który jest współautorem scenariusza prezentowanego filmu.

Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Na filmowe spotkania zapraszamy raz w miesiącu, od kwietnia 2024 do marca 2025 r.

W programie przeglądu znajdują się filmy w reżyserii Jacka Bławuta, Roberta Glińskiego, Jonathana Glazera, Thora Kleina, Jana Komasy, Marcina Koszałka, Krzysztofa Łukaszewicza, Michała Rogalskiego, Tadeusza Syki i Rafała Wieczyńskiego. Poruszają one problematykę walk Polaków w okresie zaborów o odzyskanie przez Polskę niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Każdy seans poprzedzony jest wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów. Pokazy filmowe są okazją do spotkania miłośników filmu oraz historii, rozszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz dyskusji i wymiany myśli. Tematyka prezentowanych obrazów często odwołuje się do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych.

Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze, o godz. 18.00. Szczegółowe informacje w kinie Fenomen (Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2) oraz w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach (Aleja Na Stadion 1) i Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach (ul. Warszawska 5).

Projekt został objęty patronatem medialnym przez TVP 3 Kielce, Radio Kielce SA, Radio eM Kielce i Echo Dnia.

Terminarz IX edycji przeglądu filmów fabularnych o najnowszej historii Polski „Historia w filmie”:

1.         „Golgota wrocławska”, reż. Jan Komasa, 2008 r. – 16.04.2024

2.         „Raport Pileckiego”, reż. Krzysztof Łukaszewicz, 2023 r. – 21.05.2024

3.         „Czerwone maki”, reż. Krzysztof Łukaszewicz, 2024 r. – 11.06.2024

4.         „Biała odwaga”, reż. Marcin  Koszałka, 2024 r. – 16.07.2024

5.         „Ciotka Hitlera”, reż. Michał Rogalski, 2021 r. – 20.08.2024

6.         „Orlęta, Grodno’39”, reż. Krzysztof Łukaszewicz, 2022 r. – 17.09.2024

7.         „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, reż. Rafał Wieczyński, 2009 r. – 15.10.2024

8.         „Orzeł. Ostatni patrol”, reż. Jacek Bławut, 2022 r. – 12.11.2024

9.         „Figurant”, reż. Robert Gliński, 2023 r. – 10.12.2024

10.       „Strefa interesów”, reż. Jonathan Glazer, 2024 r. – 28.01.2025

11.       „Powstaniec 1863”, reż. Tadeusz Syka, 2024 r. – 11.02.2025

12.       „Geniusze”, reż. Thor Klein, 2021 r. – 11.03.2025

 

Echo Dnia informuje, że rozpoczęło się głosowanie w kolejnej edycji akcji MISTRZOWIE AGRO – największym plebiscycie sołeckim i rolniczym w Polsce!
Laureaci konkursu zostaną wybrani najpierw w głosowaniu w powiatach, następnie na szczeblu wojewódzkim, a ostatecznie w skali całego kraju.
 
Z naszej gminy nominację uzyskali kandydaci w następujących kategoriach:
 
• Agroturystyka Roku:
Agroturystyka Źródełko
 
Koło Gospodyń Wiejskich Roku:
KGW Celinianki, KGW Katarzynianki w Świętej Katarzynie, KGW Psarzaneczki w Psarach, KGW w Bodzentynie, KGW w Siekiernie, KGW w Śniadce Drugiej, KGW Ściegnianie ze Ściegni, KGW Śniadka, Stowarzyszenie i Zespół Miejska Góra w Celinach
 
Lider Społeczności Roku:
Kacper Gryz
 
• Sołectwo Roku:
Sołectwo Orzechówka, Sołectwo Psary-Kąty, Sołectwo Psary-Stara Wieś, Sołectwo Wilków, Sołectwo Wzdół-Parcele, Sołectwo Święta Katarzyna
 
Sołtys Roku:
Danuta Skrzeczyna, Danuta Wilkosz, Teresa Bzymek
 
Wszystkie ważne informacje o plebiscycie można znaleźć w naszym serwisie internetowym pod adresem www.echodnia.eu/swietokrzyskie/agro
W cyklu filmowym IPN pt. „Nie tylko Ulmowie” ukazał się odcinek przedstawiający historię związaną z Kielcami. Film „Anna i Sara” opowiada o żonie burmistrza Kielc, z niemieckiego nadania, Annie Bogdanowicz, która pomagała swojej żydowskiej przyjaciółce Sarze Diller ukrywać się przed Niemcami w czasie II wojny światowej. Kryjówki były organizowane w Kielcach i pod miastem. Dzięki bohaterskiej postawie Anny i wsparciu innych Polaków Sara przeżyła wojnę. Natomiast Anna, za niesioną pomoc, poniosła cenę śmierci w niemieckim obozie KL Auschwitz.

Poruszającą historię Anny i Sary opowiedziała Edyta Krężołek, kierownik Referatu Edukacji Narodowej IPN w Kielcach. Film jest dostępny w serwisie YouTube:

https://youtu.be/zR90rP64HNE?si=_t4BhQfB7TyQ-GYC

Wersja tekstowa oraz audio do pobrania i wykorzystania została zamieszczona również w portalu przystanekhistoria.pl:

https://przystanekhistoria.pl/pa2/audiovideo/audio/nie-tylko-ulmowie/106558,Anna-i-Sara-Anna-Bogdanowicz-Jaslo-i-Kielce.html
Anna Bogdanowicz i Sara Diller były absolwentkami Prywatnego Seminarium Nauczycielskiego w Jaśle. Przed wybuchem wojny obie pracowały jako nauczycielki. We wrześniu 1939 r., gdy rozpoczęła się niemiecka okupacja Polski, Anna z rodziną mieszkała w Kielcach. Sara udzielała korepetycji synowi Anny. Częste kontakty między obiema kobietami zostały przerwane, gdy Niemcy zmusili polską ludność żydowskiego pochodzenia do zamieszkania w gettach.

Mąż Anny współpracował z Niemcami, był z ich nadania burmistrzem Kielc. Z tego powodu Anna nie mogła przyjąć Sary pod swój dach. Zorganizowała jednak dla swojej przyjaciółki ucieczkę z getta, znalazła dla niej mieszkanie u małżeństwa Gościejów w Kielcach, następnie w domu rodziny kolejarzy oraz w leśniczówce Rojków.

6 listopada 1942 roku Niemcy aresztowali Annę Bogdanowicz wraz z mężem i synem. Anna została uwięziona w Auschwitz, gdzie poniosła śmierć 14 czerwca 1943 roku. Zdążyła jednak ostrzec przyjaciółkę, która szybko opuściła leśniczówkę i wyjechała do Krakowa, a następnie do Warszawy. Stąd pod fałszywym nazwiskiem została wywieziona na roboty do Austrii. Dzięki ofiarności Anny Bogdanowicz Sara przeżyła wojnę i wyjechała do Izraela.

Sara Diller, podobnie jak Szewach Weiss i dziesiątki tysięcy polskich Żydów, przeżyła niemiecką okupację i Zagładę dzięki pomocy wielu ludzi dobrej woli spośród polskich współobywateli. Były ambasador Izraela w Polsce wspominał:

- Na początku ukrywaliśmy się w domu Państwa Góralów, a potem w domu Państwa Potężnych. To byli nasi polscy sąsiedzi z Borysławia. Potem przeszliśmy do kryjówki, do podwójnej ściany, którą mój tatuś dobrze przygotował w naszym domu. Byliśmy tam przez siedem/osim miesięcy. Poprosiliśmy panią Lasotową (Ukrainkę, koleżankę mojej mamusi), aby przeniosła się do naszego domu, bez jej pomocy nie moglibyśmy przeżyć. Potem Niemcy nauczyli się, że takie podwójne ściany kryją Żydów. Musieliśmy się przenieść w inne miejsce. Była to piwnica sąsiedniego domu. To była ochronka dla dzieci, którą przed wojną zbudował mój dziadzio Icek. 21 miesięcy żyliśmy w piwnicy. Jedzenie przynosili nam Góralowie i Potężni. Pani Lasotowa prowadziła sklep i zaopatrywała nas w żywność, papierosy i benzynę do kuchenki polowej. Cała moja rodzina uratowała się. To wszystko byłoby niemożliwe, gdyby nie Sprawiedliwi. Rodzina Potężnych, Górali i Pani Lasotowa z panem Romanem Szczepaniukiem. Kochani wspaniali ludzie. To są moi bohaterowie. Zawsze w moim sercu (cytat za: Jan Żaryn, Polska wobec Zagłady, Oficyna Wydawnicza Volumen, Warszawa 2019, s. 245).

Większość z tysięcy osób, które udzieliły pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej nigdy nie została uhonorowana, a najprawdopodobniej nigdy nie będzie publicznie znana. IPN chce ich wszystkich uczcić cyklem filmów „Nie tylko Ulmowie” i zaprasza do obejrzenia kolejnej miniatury filmowej – „Anna i Sara”.

Kolejne odcinki prezentowane będą do końca maja w każdy piątek o godzinie 10.00.

Obwieszczenie Komisarza Wyborczego w Kielcach z dnia 10 kwietnia 2024 r. o wynikach wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast na obszarze województwa świętokrzyskiego.

 

 

Obwieszczenie Komisarza Wyborczego w Kielcach z dnia 10 kwietnia 2024 r. o wynikach wyborów do rad na obszarze województwa świętokrzyskiego.

 

 

 

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego w Skarżysku-Kamiennej, zaprasza na bezpłatne spotkanie informacyjne „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego - oferta dla organizacji pozarządowych”.

Podczas spotkania omówione będą zagadnienia dotyczące wsparcia dla organizacji pozarządowych z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.

Program spotkania

  • Oferta Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie świętokrzyskim oraz ogólne informacje na temat Funduszy Europejskich.
  • Zasady ubiegania się o wsparcie w ramach Działania 9.6 programu FEŚ 2021-2027.
  • Oferta Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej z województwa świętokrzyskiego.
  • Dofinansowania do usług rozwojowych w ramach Bazy Usług Rozwojowych.
  • Inne możliwości wsparcia dla organizacji pozarządowych.

Dla kogo

Spotkanie skierowane jest do przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz partnerów  społecznych m.in. fundacji, stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich z województwa świętokrzyskiego    

Kiedy

  • 17.04.2024 r. w godz. 10.00 - 12.30  Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Skarżysku-Kamiennej, Plac Floriański 1, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Osoby zainteresowane prosimy o e-mailowe lub telefoniczne zgłoszenie udziału:

  • telefon: 41 395 19 94, 41 395 19 95, 41 395 19 93
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w treści e-maila prosimy podać: imię, nazwisko, numer telefonu, nazwę reprezentowanego podmiotu)

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc o udziale w spotkaniu decydować będzie kolejność zgłoszeń. Na zgłoszenia czekamy do 16.04.2024 r. do godz. 15:00.

W przypadku zgłoszeń dokonanych przez osoby z niepełnosprawnościami prosimy o podanie zakresu koniecznych udogodnień, które ewentualnie moglibyśmy zapewnić.

 

Źródło: Portal Funduszy Europejskich

 

gpi 23 11628

W dniach 05-07.04.2024 r. Hala Miejskiego Ośrodka Sportu w Kielcach gościła blisko 300 zawodniczek i zawodników z całej Polski.
Zapaśniczy Klub Sportowy Champions Academy z Bodzentyna reprezentowali: Julia Kowalik w kategorii 69 kg i Aleksander Płaczkowski w kategorii 60 kg. Stoczone walki Naszych zawodników były na bardzo wysokim poziomie, lecz pomimo wielkiej determinacji Julii Kowalik nie udało się stanąć na podium.
Aleksander Płaczkowski wygrywając cztery starcia w drodze do podium, w finałowej walce przy wyniku 1:1 w punktacji za pasywność, musiał uznać wyższość przeciwnika, zdobywając srebrny medal.
Przegrana przy remisowym wyniku jest bardzo bolesna, ale uczy pokory i szacunku do przeciwnika.
Aleksander po zakończonych zawodach uczestniczy w zgrupowaniu Kadry Narodowej, przygotowując się do Olimpiady Młodzieży, trenując z najlepszymi w Polsce, pod okiem znakomitej kadry trenerskiej.
 
 
ZARZĄDZENIE NR  33/2024
Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn
z dnia 08 kwietnia 2024 r
zmieniające treść ogłoszenia stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 31/2024 Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn z dnia 03.04.2024 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację w 2024 roku zadań publicznych zleconych przez Gminę Bodzentyn do realizacji organizacjom pozarządowym oraz podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Gmina Bodzentyn pozyskała blisko 18 mln złotych na inwestycje, które będą realizowane w latach 2024-2025. Środki zostały pozyskane w ramach dobrej współpracy między innymi ze Związkiem Gmin Gór Świętokrzyskich. W ramach pozyskanych środków zostaną wykonane poniższe zadania:

INWESTYCJE DROGOWE

  • Droga w miejscowości Psary-Stara Wieś – do rzeki.
  • Droga w miejscowości Święta Katarzyna ul. Słoneczna.
  • Droga gminna w miejscowości Psary-Stara Wieś – droga wojewódzka 751 (Leśna-Stara Wieś).
  • Uzupełnienie oświetlenia ulicznego na terenie gminy.
  • Przebudowa drogi – łącznik Dąbrowa Dolna i Dąbrowa Górna na brakującym odcinku o długości 720 mb (w trakcie realizacji).
  • Droga Psary–Stara Wieś – Święta Katarzyna.
  • Kamionka – wymiana nawierzchni na drodze gminnej (w trakcie realizacji).

W końcowej fazie projektowania  jest budowa kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Podgórze i Dąbrowa Dolna oraz przebudowa i rozbudowa wodociągu na ul. Świętokrzyskiej w Św. Katarzynie. Warto podkreślić, że przy budowie kanalizacji sanitarnej zostanie wymieniona nawierzchnia asfaltowa na drodze biegnącej przez Dąbrowę Dolną.

Gmina Bodzentyn ponadto będzie wspierała realizację zadań Powiatu Kieleckiego i Województwa Świętokrzyskiego na drogach zlokalizowanych w naszej gminie (środki własne z budżetu gminy Bodzentyn):

  • Rozbudowa drogi wojewódzkiej Wzdół Kolonia – Bodzentyn – Gmina Bodzentyn przekaże pomoc finansową dla Województwa Świętokrzyskiego na opracowanie dokumentacji projektowej.
  • Przebudowa drogi powiatowej Bodzentyn – Celiny - Wola Szczygiełkowa - Gmina Bodzentyn przekaże pomoc rzeczową dla Starostwa Powiatowego w Kielcach w formie opracowanej dokumentacji projektowej.

Warto nadmienić, że Gmina Bodzentyn posiada opracowaną dokumentację projektową ul. Wąska i Podmurze w Bodzentynie.

SZKOŁY PODSTAWOWE ORAZ PLACE ZABAW

- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bodzentynie przy ul. Wolności:

  • wymiana okien,
  • remont kominów wentylacyjnych,
  • remont ogrodzenia,
  • montaż paneli fotowoltaicznych,
  • docieplenie strychu,
  • montaż podbitki dachowej,
  • montaż pompy ciepła na wodę,
  • wymiana pieca CO,
  • wymiana rynien,
  • budowa boiska treningowego trawiastego
  • budowa bieżni 120m i skoczni do skoku w dal.

- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bodzentynie ul. Rynek Górny:

  • wymiana pokrycia dachu,
  • remont kominów wentylacyjnych,
  • montaż paneli fotowoltaicznych,
  • wymiana pieca.

Przedszkole w Bodzentynie – utworzenie mini boisk do gry w piłkę nożną.

- Zespół Szkół we Wzdole Rządowym:

  • montaż pompy ciepła na wodę,
  • modernizacja kotłowni (wymiana pieca na olejowy jako rezerwy dla pompy ciepła)
  • rozbudowa instalacji fotowoltaicznej,
  • budowa bieżni 120m i skoczni do skoku w dal.
  • wymiana instalacji elektrycznej,
  • wymiana wewnętrznej sieci wodno-kanalizacyjnej,
  • wykonanie nowych gładzi i posadzek,
  • remont schodów i wymiana barierek.

Przedszkole we Wzdole Rządowym – utworzenie mini boisk do gry w piłkę nożną.

- Szkoła Podstawowa w Świętej Katarzynie:

  • budowa boiska trawiastego oraz piłkochwytów,
  • rozbudowa starego budynku o klatkę schodową,
  • montaż pompy ciepła na wodę,
  • wymiana pieca CO,
  • montaż paneli fotowoltaicznych,
  • budowa odwodnienia,
  • wymiana pokrycia dachowego,
  • remont kominów wentylacyjnych,
  • wymiana rynien,
  • wykonanie obróbek blacharskich na ,,nowej” części szkoły.

- Szkoła Podstawowa w Leśnej - wymiana i docieplenie dachu.

  • „Boisko Łysicy” w Bodzentynie:
  • wymiana i modernizacja murawy z montażem nawodnienia,
  • remont ogrodzenia,
  • montaż piłkochwytów,
  • budowa zadaszonych trybun na około 800 miejsc.

- Budynek Urzędu Miasta i Gminy w Bodzentynie - przebudowa i modernizacja przyłącza wodociągowego instalacji wewnętrznych.

- Rozbudowa Szkoły Podstawowej w Psarach-Starej Wsi o sale gimnastyczną z punktem przedszkolnym i świetlicą wraz z infrastrukturą towarzyszącą (termin realizacji zgodnie z umową to 24.07.2024 r.). (w trakcie realizacji).

- Modernizacja placów zabaw:

  • Bodzentyn (ul. Słoneczna).
  • Wilków (Zalew).
  • Wzdół Rządowy (przy budynku Przedszkola).
  • Hucisko – II etap.

OCHOTNICZE STRAŻE POŻARNE

  • Zakup ciężkiego samochodu gaśniczego dla OSP Bodzentyn.

ZABYTKI

  • Wykonanie dokumentacji oraz robót polegających na zabezpieczeniu kolejnego fragmentu murów Pałacu Biskupów Krakowskich w Bodzentynie (ściana wschodnia - część nieobjęta przebudową).

INNE

  • Modernizacja fontanny na ul. Rynek Górny w Bodzentynie.


WVmUHh0XliGPt4nx

Dziś, 5 kwietnia br. w Urzędzie Marszałkowskimi Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba podpisał umowę z Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renatą Janik oraz z Członkiem Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Markiem Jońca o dofinansowanie doposażenia OSP Bodzentyn w ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy wraz z wyposażeniem.

Warto podkreślić, że wniosek złożony przez Gminę Bodzentyn znalazł się na liście projektów wybranych do dofinansowania w ramach naboru z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, Działania 2.5 "Gospodarowanie zasobami wody i przeciwdziałanie klęskom żywiołowym" oraz uzyskał największą kwotę dofinansowania. Lista projektów wybranych do dofinansowania w ramach naboru dostępna jest na stronie – [LINK]

Całkowita wartość projektu to aż 1 917 847,32 zł, z czego dofinansowanie wynosi 1 630 170,12 zł.

Wiecej na temat projektu można przeczytać na stronie - [LINK]

Zakres projektu obejmuje:

  1. Zakup specjalistycznego ciężkiego samochodu ratowniczo - gaśniczego z napędem 4x4.
  2. Zakup specjalistycznego sprzętu ciężkiego służącego ograniczeniu lub likwidacji zagrożenia dla środowiska - urządzenie tnąco-gaszące (typu Cobra, Cut-Lanca).
  3. Zakup specjalistycznego wyposażenia służącego ograniczeniu lub likwidacji zagrożenia:

- quad z przyczepką ratowniczą (quad zakupiono w 2022r. w ramach Funduszu Obywatelskiego. Jest od elementem doposażenia powyższego projektu i część kosztów jego zakupu, po pozytywnej ocenie wydatków przez Urząd marszałkowski, zostanie Gminie zrefundowana),
- rozpieracz kolumnowy,
- zestaw łańcuchów,
- prądownica,
- węży do motopompy.

  1. Zakup ubrań i sprzętu wysokiej specjalizacji aparat powietrzny/oddechowy agregat do nabijania butli ubranie specjalne strażackie hełm strażacki.

Będzie to jeden z najlepiej wyposażonych samochodów w województwie świętokrzyskim. Auto oraz sprzęt przyczynią się do poprawy warunków bezpieczeństwa mieszkańców gminy Bodzentyn oraz powiatu kieleckiego. Ponadto skutki klęsk żywiołowych (pożary, powodzie) katastrofy (drogowe, środowiskowe) będą usuwane w sprawniejszy, efektywniejszy i szybszy sposób. Sprzęt przyczyni się także do poprawy bezpieczeństwa oraz warunków pracy strażaków.

OSP Bodzentyn po otrzymaniu nowego wozu, swój dotychczasowy samochód strażacki przekaże dla OSP Sieradowice.

Samorząd Miasta i Gminy Bodzentyn wielokrotnie pokazuje, że jest mocno zaangażowany w sprawy OSP z terenu gminy Bodzentyn. Pragniemy przypomnieć, że w dniu 3 kwietnia br. Ochotnicza Straż Pożarna we Wzdole otrzymała nowy wóz ratowniczo – gaśniczy marki SCANIA którego wartość to ponad 1 mln 524 tys. złotych, z czego część środków pochodziła z dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład oraz funduszy sołeckich. Natomiast w dniu 4 kwietnia br. Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba  podpisał umowę z Wójtem Gminy Masłów Tomaszem Lato dotyczącą przyjęcia auta pożarniczego dla OSP Wilków. W ubiegłym roku zakupiono także wóz ratowniczo-gaśniczy marki MAN dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Psarach.

Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR – Piotr Żołądek informuje, że rozpoczął się kolejny nabór wniosków o przyznanie pomocy dla pszczelarzy będących podmiotami prowadzącymi działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Wnioski o udzielenie pomocy należy składać na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej do Kierownika Biura Powiatowego ARiMR, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę pszczelarza, w terminie do dnia 31.05.2024 r.

BENEFICJENTEM POMOCY MOŻE BYĆ PSZCZELARZ:

  1. któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, tzw. numer EP
  2. który prowadzi działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Do wniosku należy dołączyć:

  1. wydane w 2024 roku zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce prowadzenia pasieki o wpisaniu pszczelarza do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, oraz o liczbie pni pszczelich,
  2. zaświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis - o ile w treści wniosku nie złożono oświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis,
  3. w przypadku braku tzw. numeru EP, należy do wniosku dołączyć wypełniony i podpisany wniosek o wpis do EP.

Wnioski można składać:

  • osobiście w Biurze Powiatowym ARiMR,
  • za pośrednictwem platformy ePUAP,
  • za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl,
  • lub wysłać za pośrednictwem operatora pocztowego (np. Poczta Polska).

Więcej informacji www.gov.pl/arimr

Ochotnicza Straż Pożarna w Wilkowie otrzyma wóz gaśniczy marki STAR. Samochód przez ostatnie lata służył Druhom Ochotnikom z OSP Mąchocice. W dniu 4 kwietnia br. Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba podpisał umowę z Wójtem Gminy Masłów Tomaszem Lato dotyczącą przyjęcia ww. auta pożarniczego.

Samorząd Miasta i Gminy Bodzentyn wielokrotnie pokazuje, że jest mocno zaangażowany w sprawy OSP z terenu gminy Bodzentyn. Pragniemy nadmienić, że przejęcie samochodu było możliwe dzięki podjęciu na ostatniej sesji przez Radę Miejską w Bodzentynie uchwały w sprawie przyjęcia pomocy rzeczowej od Gminy Masłów.

Warto podkreślić, że Ochotnicza Straż Pożarna w Wilkowie wznowiła swoje funkcjonowanie po blisko 40 latach przerwy.

Reaktywacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilkowie po blisko 40 latach przerwy jest wydarzeniem niezwykle istotnym dla lokalnej społeczności. Po latach nieobecności, ponowne uruchomienie straży pożarnej symbolizuje nie tylko powrót do tradycji i historii miejscowości, ale przede wszystkim ożywienie ducha społecznego oraz gotowość do działania na rzecz bezpieczeństwa i wspólnego dobra.

- Po 40 latach nieobecności, z ogromną radością ogłaszamy reaktywację Ochotniczej Straży Pożarnej w naszej ukochanej miejscowości Wilków. To moment pełen emocji i dumy, który podkreśla naszą jedność i gotowość do działania dla dobra społeczności lokalnej. – pisał na swoim profilu społecznościowym współinicjator reaktywowania OSP w Wilkowie Wojciech Kózka.

Decyzja o wznowieniu działania OSP w Wilkowie to wyraz determinacji i zaangażowania społeczności lokalnej w budowanie bezpiecznego i solidarnego środowiska. Warto docenić wysiłek i zaangażowanie wszystkich osób zaangażowanych w proces reaktywacji Ochotniczej Straży Pożarnej.

Reaktywacja OSP w Wilkowie podkreśla również znaczenie kontynuacji tradycji i dziedzictwa lokalnego. Wznowienie działalności straży pożarnej, która działała od 1930 roku do 1980 roku, jest hołdem dla tych, którzy w przeszłości poświęcili się dla bezpieczeństwa i dobra społecznego oraz zachętą dla nowych pokoleń do kontynuowania tej szlachetnej tradycji.

 

Dnia 26 marca 2024 r. odbył się w naszej szkole apel z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Uczniowie klasy III pod opieką pani Anny Kopyś przygotowali program artystyczny, składający się z wierszy i piosenek o tematyce wielkanocnej, ale również nawiązującej do wydarzeń poprzedzających zmartwychwstanie Jezusa. W pierwszej części skupili się na krzyżu, jako symbolu chrześcijaństwa oraz jego znaczeniu w życiu człowieka, natomiast druga cześć została poświęcona tradycjom i zwyczajom wielkanocnym.  Małym recytatorom towarzyszył szkolny chór prowadzony przez pana Roberta Puchałę. Świątecznego uroku dodawał pięknie przystrojony stół wielkanocny z akcentami wiosennymi. Po zakończeniu występu głos zabrała pani dyrektor Beata Stępień, która podziękowała osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystego apelu, po czym złożyła całej społeczności szkolnej życzenia świąteczne.

Magdalena Skrzeczyna

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

RSS

feed-image RSS
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech