Na podstawie informacji przekazanych przez Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, dotyczących występowania w ostatnim czasie wzmożonych przypadków padnięć kotów na terenie kraju informuję, że wyniki badań laboratoryjnych uzyskane z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, wskazują jako przyczynę w 16 z 29 badanych przypadków, chorobę wywołaną przez podtyp wirusa grypy ptaków H5N1, odpowiedzialny także za grypę ptaków o wysokiej zjadliwości (HPAI).
Z dotychczas zebranych informacji wynika, że w przebiegu zakażeń kotów wirusem grypy ptaków podtypu H5N1, wśród najczęściej obserwowanych objawów stwierdzano:
- duszność,
- podwyższoną temperaturę ciała,
- otępienie,
- sztywność kończyn,
- intensywną pracę tłoczni brzusznej,
- zaburzenia dotyczące źrenic,
- drgawki, ataki padaczkowe.
Na dzień 28 czerwca 2023 r. potwierdzono 16 ognisk choroby w kraju. Wyniki dodatnie uzyskano od kotów, które pochodziły z Gdańska, Gdyni, Poznania, Lublina, Pruszcza Gdańskiego, Nowego Dworu Mazowieckiego, Bydgoszczy, Wrocławia, powiatu rzeszowskiego i okolic Zamościa. Dotychczas na terenie województwa świętokrzyskiego, nie odnotowano zgłoszeń podejrzenia choroby. W związku z powyższym, w celu prowadzenia dalszych badań, koniecznym jest, by właściciele kotów, w przypadku zaobserwowania u swoich pupili wymienionych wyżej objawów nerwowo – oddechowych, zgłaszali ten fakt do Powiatowych Lekarzy Weterynarii.
Dodatkowo informuję, że aktualne i pewne informacje na temat przedmiotowej choroby zamieszczane są regularnie na stronie Głównego Lekarza Weterynarii, adres: https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty/