Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 28 stycznia br. złożył podziękowania za pomoc przy organizacji oraz obsłudze historycznego dla naszej gminy wydarzenia, jakim była wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Przede wszystkim chciałbym podziękować Panu Marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu i Pani Wicemarszałek Renacie Janik, za duże wsparcie w tym wydarzeniu. Panu Wojewodzie Zbigniewowi Koniusz. Chcę też podziękować Panu Wojciechowi Kalwat pełnomocnikowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Dziękuję także wnioskodawcom projektu uchwały w sprawie ustanowienia roku 2023 rokiem bohaterów Powstania Styczniowego na terenie gminy Bodzentyn, Pani profesor Urszuli Oettingen, Pani Marii Domańskiej– Nogajczyk i Panu Witoldowi Comberowi. Serdeczne podziękowania kieruję do Pani Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bodzentynie Bożeny Pożogi oraz nauczycieli. Dziękuję również wszystkim pracownikom obsługi szkoły, a w szczególności nauczycielom Pani Elżbiecie Durlej oraz Marii Paluch, które przygotowały młodzież z placówki do uroczystej akademii. Dziękuję wszystkim dzieciom z tej szkoły, które brały czynny udział w tym wydarzeniu. Dziękuję serdecznie Dyrektorowi Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie Panu Marcinowi Sikorskiemu oraz pracownikom tej instytucji. Serdecznie dziękuję pracownikom naszego urzędu, Radnym Rady Miejskiej w Bodzentynie, Sołtysom, Pani Prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Bodzentynie Monice Jamróz oraz pracownikom tej jednostki, która zajmowała się logistyką i przewożeniem wszelkiego rodzaju potrzebnych krzeseł, mebli i urządzeń potrzebnych do realizacji tego wydarzenia. Wyrazy wdzięczności dla Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Bodzentynie, składam na ręce Pana kapelmistrza Jerzego Łapińskiego. Serdeczne podziękowanie dla policji. Wyrazy uznania i podziękowania dla Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Bodzentyn tj. Bodzentyn, Wzdół Rządowy, Psary, Sieradowice. Składam podziękowania dla harcerzy z naszej gminy oraz ich instruktorów Ingi i Jana Świderskich. Wyrazy wdzięczności kieruję także do stowarzyszeń Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa, Dąbrowa, Wilków Nasz Dom, Świętokrzyskie Jodły oraz kół Gospodyń tj. Celinianki, Psarzaneczki, Siekierno, Katarzynianki. Serdecznie dziękuję za obecność Stowarzyszeniu Historycznemu Grupa Rekonstrukcyjna Żołnierze z Gór Świętokrzyskich z Górna, Drużynie Strzeleckiej, Hufiec Pracy Kielce wraz z Komendantem Wojewódzkim OHP Grzegorzem Małkus, dla Klubu Historycznego Małogoski Oddział Powstańczy pod dowództwem Grzegorza Szymańskiego, ale także mieszkańcom naszej gminy, którzy wzięli czynny udział w tym wydarzeniu, byli obecni na sesji oraz na Rynku Górnym – powiedział Burmistrz Dariusz Skiba.

Burmistrz podkreślał, że wydarzenie to bez wątpienia zapisze się na kartach historii naszej gminy. Rzadko kiedy na sesjach pojawia się tak wyjątkowy gość jak Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Uchwała o ustanowieniu roku 2023 rokiem bohaterów Powstania Styczniowego na terenie gminy Bodzentyn była bardzo ważną częścią obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, a Prezydentowi bardzo zależało na jej podjęciu. Za przyjęciem uchwały zagłosowała większość Radnych przy jednym braku głosu Radnego Pana Dominika Dudka.

Jest mi niezmiernie przykro, iż nawet w tak ważnym momencie, przy podejmowaniu uchwały ściśle związanej z historią naszego miasta i gminy nadal pojawiają się osoby, które nie popierają podejmowania takich uchwał. Uważam to za okazanie braku szacunku wobec bohaterów tamtych ciężkich dla całej Polski czasów. Podjęcie tej uchwały było bardzo ważne i kluczowe dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy podczas wizyty w Bodzentynie – skomentował Burmistrz Miasta i Gminy Dariusz Skiba.

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA