Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaGminny numer alarmowy dla osób potrzebujących pilnej pomocy, w tym: seniorów i innych pozostających w kwarantannie domowej (czynny po godzinach pracy urzędu) - 600 715 659

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


W piątek 10 stycznia 2020 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach odbyło się posiedzenie regionalnego Zespołu Rowerowego. W obradach udział wzięli: członek Zarządu Województwa Mariusz Gosek, Maciej Długosz dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki UMWŚ, Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, Burmistrz Miasta i Gminy Wiślica Jarosław Jaworski a także m.in. przedstawiciele Świętokrzyskiego Parku Narodowego i Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Spotkanie rozpoczął członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek słowami: – Cieszę się, że z tak dużym odzewem i zainteresowaniem ze strony samorządów i instytucji spotkało się nasze zaproszenie do wspólnej pracy nad rozwojem szlaków rowerowych w Świętokrzyskiem. Zapewniam, że Zarząd Województwa Świętokrzyskiego będzie gotowy wspierać, merytorycznie i w miarę posiadanych i dysponowanych środków finansowo, realizację ciekawych pomysłów, planów rozwoju sieci rowerowych szlaków w regionie. Jednym z naszych zadań jest konsolidowanie tych prac i podejmowanych działań. Chcemy, aby poszczególne realizowane projekty z zakresu rozwoju infrastruktury turystycznej były dyskutowane, aby samorządy, przygotowując nowe rozwiązania i szykując się do budowy ścieżek rowerowych znały plany i realizacje swoich sąsiadów. W ten sposób możemy stworzyć ciekawą sieć dróg dla rowerzysty lokalnego i krajowego, pozwalającą w sposób szybki, a jednocześnie bezpieczny dotrzeć do najciekawszych zakątków regionu, pokazać nasze dobrze znane i nieodkryte atrakcje.

O wzajemnej współpracy i planach mówił także burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba: – Mamy nadzieję, że uda nam się wspólnie wybudować trasę rowerową wokół Gór Świętokrzyskich, połączoną także z aglomeracją Kielc oraz z trasą Green Velo, z Krzemionkami Opatowskimi. Mierzyłaby ona blisko 50 km. Trwają spotkania programowe z przedstawicielami sąsiadujących gmin, dyrekcją Świętokrzyskiego Parku Narodowego, członkami Związku Gmin Gór Świętokrzyskich. Nasz pomysł ma szansę stać się wyjątkowo ciekawą ofertą dla cyklistów. Chcemy tworzyć markę turystyczną wokół parku narodowego, oferować bezpieczną turystykę. Na ten wyjątkowy projekt będziemy potrzebować około 50 mln zł. To wyjątkowo ambitny plan. Natomiast już wiosną oddamy do użytku około 3,5 km bezpiecznej, biegnącej poza pasem drogi wojewódzkiej, trasy rowerowej z Krajna przez Świętą Katarzynę do Bodzentyna, prowadzącej przez cenne przyrodniczo tereny naszego parku narodowego. W połowie trasy będzie miejsce postojowe z miejscem odpoczynku dla turystów. Ponad 3,5 mln zł na inwestycję pochodzi z funduszy RPO WŚ.

Na terenie naszej gminy w trakcie realizacji są obecnie dwie ścieżki przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, z Nowej Słupi do Świętej Katarzyny oraz z Bodzentyna do Krajna. O jednej z nich mówił dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Jan Reklewski – (..) Niemal gotowa jest trasa, wiodąca przez Świętokrzyski Park Narodowy. Powstało 16 kilometrów bezpiecznej, bo wiodącej z dala od ruchu samochodowego, ścieżki edukacyjno-przyrodniczej, wiodącej wzdłuż dawnej, historycznej Zagnańskiej Kolejki Wąskotorowej. Łączy ona Świętą Katarzynę z Nową Słupią. Nasza ścieżka pokazuje nie tylko wartości przyrodnicze, ale nawiązuje do historii budowanej od 1916 r. przez Austriaków, urokliwej leśnej kolei, która wykorzystywana była do transportu drewna. Poznać można interesujące małe obiekty architektoniczne z lat 30. ubiegłego stulecia. Podczas budowy kolejki odnajdywano artefakty z okresu średniowiecza, cenne przedmioty związane z okresem powstania styczniowego, tzw. skarb Langiewicza. Osoby uczęszczające tą ścieżką nie tylko spędzą ciekawie i aktywnie czas, ale też będą miały okazję zetknąć się z przyrodą i żywą historią naszego regionu . Ścieżka ma być wiosną tego roku udostępniona dla ruchu rowerowego.

Kolejną ciekawą propozycją dla naszego regionu będzie ścieżka która prowadzi również szlakiem wąskotorówki z Wiślicy przez Kazimierzę Wielką do granic województwa, a dalej do Krakowa. O powstającej inwestycji mówił burmistrz Wiślicy Jarosław Jaworski – Budujemy ścieżkę rowerową wraz z Opatowcem, Czarnocinem i Kazimierzą Wielką. Fragment leżący na terenie województwa świętokrzyskiego to około 38 km. Docelowo trasa ma prowadzić aż do Krakowa i połączyć dwa niezwykłe miejsca, wciąż żywe pomniki naszej historii. Całość zadania to około 9,5 mln zł i jest realizowana dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Na trasie powstaną miejsca obsługi rowerzystów. Chcemy, by ten szlak był bezpieczny, biegł niekoniecznie tuż przy drodze, by umożliwiał obejrzenie miejsc unikalnych. Inwestycja ma zostać zakończona w grudniu br. Ma być elementem międzynarodowej drogi rowerowej Eurovelo.

     mail logo 1a4915eb 4450 473f bfad ce8df070e380 Fot. Urząd Marszalkowski Województwa Świętokrzyskiego 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA