Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaGminny numer alarmowy dla osób potrzebujących pilnej pomocy, w tym: seniorów i innych pozostających w kwarantannie domowej (czynny po godzinach pracy urzędu) - 600 715 659

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa wraz z Zespołem Wolanie spod Łysicy  korzystając ze wsparcia i dotacji UMiG Bodzentyn realizuje projekt pod nazwą „Śladami tradycji i kultury ludowej” - promowanie ludowej kultury regionu świętokrzyskiego oraz poznawanie kultury ludowej różnych obszarów Polski. W ramach projektu organizowane są między innymi wyjazdy na konkursy i przeglądy folklorystyczne służące upowszechnianiu kultury ludowej regionu świętokrzyskiego oraz poznawaniu folkloru innych regionów Polski. Poza imprezami o zasięgu lokalnym  i powiatowym Zespół Wolanie spod Łysicy uczestniczył w dwóch ogólnopolskich imprezach folklorystycznych w województwie mazowieckim i wielkopolskim. Tak więc 21 lipca 2019 roku Zespół Wolanie spod Łysicy został laureatem XXV Festiwalu Folkloru im. Jozefa Myszki w Iłży, a na wrzesień zaplanowano kolejny wyjazd na imprezy w województwie wielkopolskim.

Tym razem Wolanie spod Łysicy w swą folklorystyczna podróż zabrali członków Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa oraz mieszkańców sołectwa. Jest oczywiste, że na wycieczce nie mogło zabraknąć Radnej miejscowości Bogusławy Jankowicz oraz Sołtysa wsi Anety Jarosińskiej. 7 września wczesnym rankiem 32 osobowa grupa wycieczkowiczów wyruszyła do Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego na spotkanie z historią i kulturą wielkopolski. I chociaż dzień zapowiadał się deszczowo, uczestnikom wyjazdu dopisywały humory, a kapela pod kierownictwem Janka Sepioło umilała czas podróży. Jej pierwszym etapem był Kalisz, gdzie Zespół Wolanie otrzymał zaproszenie na występ podczas Festynu Miejskiego w Kaliszu. Stroje świętokrzyskie zespołu oraz skoczne melodie płynące z ulicy i ze sceny przyciągnęły licznych przechodniów i uczestników zabawy. Oczywiście był również czas na poznawanie historii i zabytków pięknego Kalisza z jego Ratuszem, zabytkowymi kamieniczkami i kościołami, czy pozostałościami zamku.

Kolejnym i najważniejszym etapem wycieczki był Ostrów Wielkopolski . W pobliskim Antoninie i Pałacu Myśliwskim otoczonym wspaniałym parkiem podziwialiśmy niezwykły wystrój pałacowych wnętrz oraz fortepian, na którym grywał bywający tu bardzo często Fryderyk Chopin. Ale najważniejsze wciąż było przed nami .W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Przygodzic , miejscowości  w której odbywał się XI Przegląd Dni Kulturalny Doliny Baryczy oraz Folkloriada, z udziałem zespołów z Wielkopolski. Nasz gościnny występ bardzo gorąco i owacyjnie przyjęty przez uczestników imprezy stał się okazją do prezentacji kultury ludowej regionu świętokrzyskiego, promocji gminy Bodzentyn oraz Zespołu Wolanie spod Łysicy. Uczestnicy wycieczki spotkali się z gospodarzami imprezy w Przygodzicach oraz panem Wójtem, który opowiedział o swoich rodzinnych związkach ze Świętym Krzyżem. Wspólne pogrywanie w Centrum Kultury przyciągnęło wielu słuchaczy oraz chętnych do tańca. Uczestnicy naszej wycieczki mogli podziwiać oryginalne stroje wielkopolskie, nauczyć się „chodzonego'' i „polki węgierki”, zakupić pamiątki na kiermaszu ludowym oraz skosztować potraw regionalnych oraz karpia podawanego z racji „Dni Karpia w Dolinie Baryczy”. Żal było odjeżdżać i żegnać się z przemiłymi gospodarzami, którzy ponownie zaprosili do siebie i obiecali odwiedzić Góry Świętokrzyskie ze swoim Zespołem „Przygodzice „.

Takie wycieczki nie zdarzają się często. Dla jej uczestników była to okazja poznania historii i kultury odległych i mniej znanych zakątków  Polski, zawarcia nowych znajomości, miłego spędzenia czasu i wzajemnej integracji naszej społeczności.

Bożena Wyglądacz

Fot. /Archiwum stowarzyszenia

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA