Serdecznie zapraszamy do udziału w Powiatowym Przeglądzie Kapel Ludowych, który odbędzie się 7 lipca 2024 r. od godz. 14.00 w Bodzentynie na terenie tzw. ,,Małej Targowicy" ul. Kościelna 2.

Poniżej znajduje się regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa, którą należy przesłać do dnia 21.06.2024 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regulamin Konkursu

Karta Zgłoszeniowa

Serdecznie zapraszamy do udziału w XVII Konkursie na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego pn. ,,Z pasją nadziane...", który odbędzie się 7 lipca 2024 r. od godz. 14.00 w Bodzentynie na terenie tzw. ,,Małej Targowicy" ul. Kościelna 2.

Poniżej znajduje się regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa, którą należy przesłać do dnia 21.06.2024 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regulamin Konkursu

Karta Zgłoszeniowa

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

Celem projektu jest rozwój kompetencji dotyczących zielonej ekonomii w zakresie nisko i zero emisyjności oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.

Cel ma zostać osiągnięty poprzez udział przedsiębiorców i ich pracowników w szkoleniach i doradztwie poszkoleniowym mającym za zadanie zaplanowanie lub zaprojektowanie nowego działania w przedsiębiorstwie uczestniczącym w projekcie, zgodnego z GOZ.

Projekt jest realizowany na terenie całej Polski.

Realizacja projektu przewidziana jest do 31.12.2026 r.

Obecnie trwa pierwsza runda naboru – do 30.06.2024 r.

Zarówno unijne, jak i polskie przepisy dążą do transformacji gospodarki w kierunku GOZ, jest to model gospodarki, który niebawem będzie jedynym właściwym. Należy więc dobrze przygotować się do wdrożenia jego założeń w każdym przedsiębiorstwie.

Szczegółowe informacje na temat projektu dostępne są na stronie internetowej https://profesjonalnekadrygoz.pl/

W ramach promocji projektu planujemy m. in. organizację spotkania online w dniu 20.06.2024 r., poniżej link do spotkania:

Spotkanie informacyjno-promocyjne projekt Profesjonalne kadry GOZ 20.06.2024 r.

 

ADN Akademia Biznesu

 

Zapraszamy do korzystania z BEZPŁATNEGO mobilnego systemu ostrzegania i powiadamiania.

Za pośrednictwem wiadomości  SMS informujemy mieszkańców o:

 • Zagrożeniach meteorologicznych i stanach ostrzegawczych,
 • Bezpłatnych badaniach lekarskich i programach zdrowotnych,
 • Utrudnieniach na terenie gminy,
 • Imprezach kulturalnych i sportowych,
 • Ważnych wydarzeniach z terenu gminy,
 • Bieżących opłatach za podatek rolny, leśny oraz od nieruchomości.

Zarejestruj się przez formularz on-line lub wyślij SMS z kodem

 • Wyślij SMS o treści kodu rejestracyjnego na numer 661 000 112 (opłata pobierana jest tylko i wyłącznie za pierwszy SMS zgodnie z Twoim planem taryfowym).
 • Przy pierwszej rejestracji do systemu zapoznaj się z Regulaminem i odeślij SMS o treści ZGODA.
 • Jeśli dokonasz poprawnej rejestracji otrzymasz SMS z potwierdzeniem.
 • Jeśli chcesz się wypisać z serwisu wyślij SMS z kodem wyrejestrowującym na numer 661 000 112 lub skorzystaj z formularza on-line dostępnego na sisms.pl w zakładce ZMIEŃ USTAWIENIA.

Bezpłatna rejestracja przez formularz on-line dostępna na: www.bodzentyn.pl lub www.sisms.pl.

 

 Szanowni Państwo,

W załączeniu przekazujemy do pobrania obowiązujący wzór sprawozdania z realizacji zadania publicznego dla NGO. Sprawozdanie z wykonania zadania publicznego określonego w umowie należy sporządzić w terminie 30 dni od dnia zakończenia realizacji zadania publicznego.

Wzór sprawozdania

Zachęcamy do zapoznania się z broszurą informacyjną
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
- SENS HIERARCHII POSTĘPOWANIA Z ODPADAMI
 
 
 

Harmonogram wywozu odpadów komunalnych z terenu miasta i gminy Bodzentyn

W Bodzentynie w okolicy Rynku Górnego oraz przyległych ulicach w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zanotowano kilkanaście przypadków otrucia kotów. Umierają zarówno zwierzęta właścicielskie, jak i bezdomne. Przypadki otrucia zostały potwierdzone przez lekarza weterynarii. Sprawa została skierowana do Policji w Bodzentynie, która obecnie prowadzi dochodzenie. Apelujemy do mieszkańców, aby każdy kto posiada informację w ww. sprawie niezwłocznie zgłosił ją policji.

Informujemy, że zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt – ,,Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 wyłączenia zakazu zabijania zwierząt, zakaz znęcania się nad zwierzętami ust. 1, art. 33 zasady uśmiercania zwierząt lub art. 34 uśmiercanie zwierząt w ubojni ust. 1–4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”

 

UWAGA BODZENTYN KTO TRUJE KOTY W Bodzentynie w okolicy Rynku Grnego oraz przylegych ulicach w cigu ostatnich dwch miesicy zanotowano kilkanacie przypadkw otrucia kotw Umieraj zarwno

Jest to program skierowany do dzieci, które ucierpiały w wypadkach drogowych, dla których istnieje możliwość zdobycia finansowania na pokrycie dodatkowych kosztów rehabilitacji, sprzętu ortopedycznego i medycznego oraz bieżących wydatków na leczenie.

Program współtworzą Fundacja Polskiego Związku Motorowego, Fundacja Stars4Stars oraz stowarzyszenie 126Evolution.

Dzięki ubiegłorocznym działaniom charytatywnym projektu „Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci do Monte Carlo” przeznaczyliśmy na pomoc 700 000 złotych.

Więcej o Wielkiej Wyprawie Maluchów dla Dzieci: https://wielkawyprawamaluchow.pl/

Celem Programu jest pomoc dzieciom poprzez dofinansowania, w tym:

 •  turnusów rehabilitacyjnych,
 •  sprzętu rehabilitacyjnego,
 •  sprzętu medycznego,
 •  urządzeń ortopedycznych.

Warunki uzyskania dofinansowania:

 •  Beneficjentem może zostać dziecko lub młodzież do 18 roku życia;
 •  Zgodność z celami Programu i Regulaminem;
 •  Beneficjent nie musi być podopiecznym Fundacji PZM;
 •  Zamieszkanie na terenie całej Polski,
 •  Złożenie wniosku z kompletem dokumentacji (e-mail lub pocztą tradycyjną);
 •  Wniosek złożony przez ustawowego przedstawiciela poszkodowanego;
 •  Pozytywna ocena przez kapitułę programu;

Wniosek można przesłać pocztą tradycyjną na adres Fundacji PZM: ul. Górczewska 228F, 01-460 Warszawa lub pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regulamin programu „Maluchy na pomoc Dzieciom” dostępny jest na stronie Fundacji PZM: fundacja.pzm.pl/wnioski ( przesyłamy również w załączniku).

W razie pytań lub wątpliwości należy kontaktować się telefonicznie na numer (22) 5328503 lub e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Informacja o konsultacjach dla mieszkańców gminy, które przeprowadzone zostaną przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego WŚ na temat Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego. Konsultacje odbędą się w Urzędzie Miasta i Gminy w Bodzentynie w dniu 24.06.24 r., w godz. 9.30-12.00.

 

Plakat Bodzentyn

 

 

17 maja uczniowie z klasy 7B Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Bodzentynie mieli możliwość uczestnictwa w pilotażowym programie „Edukacja z wojskiem”. Jest to program edukacyjno-obronny, przygotowany i realizowany we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Polega on na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Młodzież miała okazję zapoznania się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy oraz podstawami ewakuacji i schronienia. Była to także cenna lekcja udzielania pierwszej pomocy. Po zakończeniu zajęć uczniowie otrzymali pamiątkowe certyfikaty.

Justyna Milanowska
Fot. Krzysztof Bis

 

Dnia 28 maja 2024 roku odbył się w naszej szkole apel wspomnień, podczas którego upamiętniliśmy ofiary pacyfikacji Bodzentyna, gdyż mija już 81 lat od zbrodni niemieckiej dokonanej na mieszkańcach miejscowości.
 
Podczas programu artystycznego uczniowie wysłuchali relacji świadków tych wydarzeń i obejrzeli inscenizację, która była prezentowana w naszym kościele parafialnym w 2013 r. Apel wspomnień to lekcja skłaniająca wszystkich do refleksji oraz zadumy nad dramatycznymi wydarzeniami w naszej małej ojczyźnie. Jej celem było wskazanie społeczności szkolnej tego, że w historii Polski są tragedie, o których należy pamiętać, bez względu na to, czy uczymy się o nich z podręczników, gdyż to takie „kamienie milowe” naszej tożsamości narodowej, które powinniśmy zachować w pamięci na zawsze nie po to, aby były duchem martyrologii, ale by były dla nas busolą we współczesnym patriotyzmie.
 
Aleksandra Drabik
Joanna Szyda
Artur Kleczaj
 
 

Już 9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jest to ważne wydarzenie, które pozwala nam, obywatelom Polski i Unii Europejskiej, decydować o kierunku, w jakim będzie podążać Europa. 

Czym jest Parlament Europejski?

Parlament Europejski (PE) jest jedynym organem UE, który jest bezpośrednio wybierany w powszechnych wyborach europejskich. Posłowie i posłanki do PE reprezentują obywateli swoich państw i ich interesy w procesie decyzyjnym na szczeblu europejskim.

Dlaczego warto głosować?

Parlament Europejski podejmuje decyzje i opracowuje przepisy dotyczące ważnych kwestii, które wpływają na nasze codzienne życie, takie jak np. zmiany klimatyczne, prawa człowieka, miejsca pracy, gospodarka, migracja i wiele innych.

 • Współdecydowanie o przyszłości Unii Europejskiej: w tym roku w Polsce wybieramy 53 posłów i posłanek, którzy będą wpływać na kierunek, w którym zarówno Europa, jak i nasze lokalne społeczności będą się rozwijały.
 • Wzmocnienie głosu Polski: wysoka frekwencja wyborcza wzmacnia pozycję naszego państwa w Unii Europejskiej.
 • Realizacja obywatelskiego obowiązku: udział w wyborach to fundamentalne prawo każdego obywatela, dające możliwość wyrażenia swoich poglądów i preferencji politycznych.

Jak oddać głos?

Głosować może każdy obywatel Unii Europejskiej niezależnie od narodowości, który najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat i jest zarejestrowany do głosowania. W przypadku przebywania poza państwem zameldowania, można zagłosować w jednym z konsulatów swojego państwa w kraju zamieszkania.

Krótka instrukcja dla osób głosujących w Polsce:

 • Sprawdzić we właściwym urzędzie gminy czy Pan/Pani jest wpisany/a do rejestru wyborców. Można także pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, by móc oddać głos w dowolnym obwodzie głosowania na terenie Polski.
 • Zweryfikować na kogo można zagłosować i wybrać kandydata lub kandydatkę, których Pan/Pani uzna za najbardziej odpowiednich do reprezentowania Pana/Pani interesów na poziomie europejskim.
 • Wyszukać swój lokal wyborczy i jego godziny otwarcia. Wyborcy w Polsce głosują w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu stałego zamieszkania. Wyszukiwarka obwodowych komisji wyborczych: https://wybory.gov.pl/pe2024/pl/obwodowe/wyszukiwarka
 • Przyjść do wyznaczonego lokalu wyborczego w dniu wyborów (9 czerwca 2024 r., niedziela).

Ważne! Zabrać ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport.

 • Otrzymać kartę do głosowania i oddać swój głos na wybranego kandydata lub kandydatkę.

Więcej szczegółowych informacji o wyborach, listach kandydatów oraz lokalach wyborczych można znaleźć na oficjalnej stronie Państwowej Komisji Wyborczej (https://wybory.gov.pl/pe2024/) oraz na stronach internetowych lokalnych urzędów miast i gmin.

Pamiętajmy, że demokracja jest procesem ciągłym, wymagającym stałej pracy i wspólnego zaangażowania. Ale też demokracja zaczyna się od prostych działań: udziału w referendum, podpisania petycji, czy też właśnie udziału w wyborach. Im więcej osób głosuje, tym demokracja staje się silniejsza. Wykorzystajmy swój głos!

___

Artykuł przygotowany przez Fundację Instytut Polityk Publicznych w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

 

02 Plakat Jak odda gos w wyborach do PE instrukcja

Od 14 czerwca 2024 r. w Programie „Czyste Powietrze” pojawi się obowiązek wykonania audytu energetycznego przed montażem pomy ciepła. Audyt już teraz jest obowiązkowy przy kompleksowej termomodernizacji. Można na niego otrzymać 1200 zł dotacji. W wyniku przeprowadzonych działań konieczne jest osiągnięcie
co najmniej jednego wskaźnika kompleksowej termomodernizacji:

 • zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kwH/(m2K)
 • zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40%

Gdy chcemy skorzystać z dopłaty na audyt energetyczny, a mamy w planach zwykłą termomodernizację, to w takiej sytuacji musimy zrealizować zakres prac wyszczególniony w audycie.

Obowiązkowy audyt energetyczny jest działaniem prewencyjnym – dzięki temu spadnie liczba nietrafionych inwestycji w pompy ciepła. Od 14 czerwca pojawi się również obowiązek wyboru pomp ciepła ora kotłów na biomasę z listy ZUM (https://lista-zum.ios.edu.pl/).

„Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym”
                                                                                Phil Bosman

Dzień Dziecka to wyjątkowe święto obchodzone na całym świecie, które należy do wszystkich dzieci, zarówno dla małych jak i dużych, bo przecież każdy z nas w głębi serca jest dzieckiem. 2 czerwca 2024 r. na Rynku Górnym świętowaliśmy ten dzień niezwykle hucznie. Dla dzieci to czas radości, zabaw i niezapomnianych chwil. W tym dniu nie brakowało kolorowych balonów, dmuchańców, gier i zabaw, niespodzianek. Organizatorzy zapewnili naszym małym milusińskim specjalne atrakcje, takie jak malowanie twarzy, animacje, tatuaże oraz słodkie niespodzianki. Były także ciekawe konkursy z nagrodami. Nie zabrakło także pysznego jedzenia, które dodały smaku i radości dziecięcym uśmiechom. Wszystko to, mimo zmiennej pogody sprawiło, że frekwencja wśród dzieci i rodziców dopisała.

Serdecznie dziękujemy sponsorom za wsparcie w organizacji Dnia Dziecka - Dnia Radości.

Ich pomoc sprawiła, że był to niezapomniany dzień pełen dziecięcej radości.


Kochanym Dzieciom życzymy żeby każdy dzień dzieciństwa był beztroski i szczęśliwy.

 

 

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

RSS

feed-image RSS