2 czerwca w Zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie, w ramach obchodów 80. rocznicy rozstrzelania przez Niemców 39. mieszkańców tej miejscowości, odbyła projekcja filmu „Polowanie na kata” i spotkanie autorskie z jego reżyserką Dorotą Kosierkiewicz.

W spotkaniu, które poprowadzili historycy z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie Ewa Kołomańska i Jacenty Kita udział wzięło niemal 90. uczniów ze szkół podstawowych z Bodzentyna, Leśnej Starej Wsi i Wzdołu Rządowego. Dodatkowo do spotkania dołączyła się grupy wiedzących Zagrodę – seniorów ze Skarżyska-Kamiennej i młodzieży szkolnej z Radomia.

***

O filmie

Oberleutnant Albert Schuster, nazistowski morderca, osławiony Kat Łysogór, jako jeden z nielicznych stanął przed sądem za zbrodnie wojenne na Polakach. Rodziny jego ofiar czekały na to 30 lat. Po II wojnie tropił go sędzia Andrzej Jankowski z Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach. Przesłuchiwał świadków pacyfikacji świętokrzyskich wsi, badał polskie i niemieckie dokumenty. Musiał udowodnić winę zbrodniarza. W 1973 r. Schuster stanął przed sądem w Karl - Marx - Stadt. Oskarżono go o mord na 400 Polakach...

Dorota Kita

Elżbieta Kleczaj

 

 

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA