Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Już od najbliższego poniedziałku, 15 maja br. targ powróci na swoje wcześniejsze miejsce, czyli na tzw. ,,małą targowicę” obok kościoła parafialnego. Handel odbywał się będzie na targowisku w poniedziałki, piątki i soboty. W każdy poniedziałek na targu swoje towary będą mogli oferować odpłatnie sprzedawcy, natomiast w piątki w godzinach 12.00-17.00 oraz soboty w godzinach 10.00-14.00 nieodpłatnie rolnicy sprzedający produkty rolne lub spożywcze, a nawet wyroby rękodzieła wytworzone w gospodarstwie rolnym.

Plac targowy zyskał zupełnie nowy wygląd. Dawniej plac posiadała częściowo nawierzchnię nieutwardzoną żwirowo-gruntową, której stan był zły, a jego powierzchnia niebyła w pełni wykorzystana. Brakowało także miejsc postojowych dla osób, które przyjechały na targ samochodem. Obecnie teren małej targowicy został wyłożony kostką brukową betonową, a częściowo z kamienia polnego. Wybudowano kanalizację deszczową, zamontowano nowe oświetlenie. Na niewykorzystanym wcześniej fragmencie targowicy wybudowane zostały toalety, które są dostosowane także dla osób niepełnosprawnych. Budynek wyposażony został w niezbędne instalacje: elektryczną, wod.-kan., monitoring. W celu doprowadzenia wody do budynku szaletu oraz zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w projektowanych hydrantach przy parkingu i targowicy, konieczna była wymiana sieci wodociągowej w ul. Wesołej. Potencjał gospodarczy tego miejsca zwiększył się także poprzez budowę 14 drewnianych zadaszonych wiat przeznaczonych dla handlu.

Warto nadmienić, iż wykorzystany został także plac znajdujący się za kościołem parafialnym. Dawniej służył jako miejsce, na którym składowano opał, natomiast obecnie teren ten został przekształcony na duży otwarty parking. Na parkingu wybudowano 58 miejsc postojowych, w tym 3 dla osób niepełnosprawnych. Nawierzchnia stanowisk postojowych wykonana została z kostki betonowej płukanej, a drogi manewrowe wykonywane są z kamienia polnego. Na całym parkingu zostało wybudowane oświetlenie. Mieszkańcy gminy, ale także wszyscy przejeżdżający przez Bodzentyn goście będą mogli szybko i wygodnie zrobić zakupy na targu.

Obok nowego parkingu ustawiono cztery zadaszone ławki o konstrukcji drewnianej, z których rozpościera się widok na Ruiny Pałacu Biskupów Krakowskich.

Po przeciwnej zaś stronie placu targowego znajdowała się prywatna działka, którą w ubiegłym roku wykupiła Gmina Bodzentyn, aby usprawnić ruch drogowy. Koszt wykupu gruntu wyniósł 205 000,00 zł. Obecnie dostęp do targu jest możliwy z obu stron tj. od ul. Kościelnej oraz od ul. Pasieka.

- Serdecznie zachęcam wszystkich mieszkańców do korzystania z nowopowstałego miejsca w naszej Gminie. Już od najbliższego poniedziałku plac zostanie całkowicie oddany do dyspozycji publicznej. Bardzo cieszy mnie fakt, że zakończyły się prace przy tej jakże ważnej wielomilionowej inwestycji, która była niezbędna dla mieszkańców, zarówno handlujących, jak i tych odwiedzjących targ. Dzięki wykonanej rewitalizacji miasta Bodzentyn powstało dużo nowych miejsc parkingowych, przez co w znacznym stopniu zostanie odciążony parking na Rynku Górnym - skomentował Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba

Całkowity koszt Rewitalizacji Miasta Bodzentyn – etap II wynosi blisko 8 mln 400 tys. złotych, z czego  ok. 4 mln. 200 tys. złotych pochodzi z dofinansowania z RPOWŚ oraz środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, na których widać obecny plac targowy oraz plac przed rewitalizacją.

 

Zdjęcia - Obecnie

 

Zdjęcia - Dawniej

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech