Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

Armia Krajowa była kontynuacją zawiązanej 27 września 1939 r. przez grupę wyższych oficerów konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. W listopadzie 1939 r. w oparciu o jej struktury powstał Związek Walki Zbrojnej.

Dnia 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W latach II wojny światowej działającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemcy i ZSRR. W momencie maksymalnej zdolności bojowej Armia Krajowa liczyła ok. 380 tys. żołnierzy. W 1944 r. Okręg Radomsko-Kielecki AK „Jodła” należał do największych i prowadzących najliczniejsze akcje bojowe. Na obszarze jego działalności do AK należało ok. 60 tys. osób.

W Bodzentynie tę ważną rocznicę upamiętniono przy odsłoniętym w listopadzie ubiegłego roku pomniku poświęconym dwóm Bohaterom ziemi świętokrzyskiej Janowi Piwnikowi ps. „Ponury” i Eugeniuszowi Gedyminowi Kaszyńskiemu ps. „Nurt”.

 

W obchodach udział wzięli druhowie ZHP z bodzentyńskich drużyn, ze szkół w Bodzentynie, Świętej Katarzynie, Szerzawach, Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, na czele z pwd. Ingą Świderską; Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie Marcin Sikorski.

 

Uroczystość rozpoczął Burmistrz Dariusz Skiba mówiąc o znaczeniu takich rocznic w kształtowaniu postaw młodego pokolenia. Prof. UJK Urszula Oettingen Prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna przypomniała historię powstania i działalności Armii Krajowej na ziemi świętokrzyskiej. Witold Comber Przewodniczący Rady Seniorów Powiatu Kieleckiego mówił o Placówce ZWZ-AK „Zamek” w Bodzentynie i akcjach oddziału AK „Chłopcy z lasu”, dowodzonego przez Euzebiusza Domoradzkiego ps. „Grot”. Harcerze odczytali listę mieszkańców Bodzentyna, którzy walczyli z Niemcami w oddziałach „Ponurego” i „Nurta” w okresie niemieckiej okupacji.

Następnie zapalono znicze pamięci przy pomniku – w ten sposób wpisując się w projekt Delegatury IPN w Kielcach zachęcający do włączenia się w akcję zapalania zniczy na grobach i pomnikach osób działających w strukturach wojskowej konspiracji w latach II wojny światowej.

                                                                                                                   

                                                                                                                                                  Dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech