Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

Armia Krajowa była kontynuacją zawiązanej 27 września 1939 r. przez grupę wyższych oficerów konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. W listopadzie 1939 r. w oparciu o jej struktury powstał Związek Walki Zbrojnej.

Dnia 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W momencie maksymalnej zdolności bojowej Armia Krajowa liczyła ok. 380 tys. żołnierzy. W 1944 r. Okręg Radomsko-Kielecki AK „Jodła” należał do największych i prowadzących najliczniejsze akcje bojowe. Na obszarze jego działalności do AK należało ok. 60 tys. osób.

Wśród wielu osób działających w oddziałach Armii Krajowej na terenie Bodzentyna i w okolicach była rodzina Pałysiewiczów. Ich walkę z Niemcami wspominała Kazimiera Pałysiewicz z Dulębów, żona  Antoniego Pałysiewicza, który poległ w lipcu 1943 r. podczas akcji przejęcia kasy zakładów metalowych w Skarżysku-Kamiennej. Bracia Antoniego Roman i Kazimierz zginęli w czasie niemieckiej obławy na Wykusie 28 października 1943 r. Ich ojciec Jan został zabity uciekając przed Niemcami, którzy otoczyli jego dom. Pomimo postrzału w nogę dalej biegł wzdłuż rzeki Psarki w stronę obecnej ul. Wolności. Tu dopadli go Niemcy. Rodzina Pałysiewiczów mieszkała przy obecnej ul. Kieleckiej. Ich dom był ważnym miejscem konspiracji, w nim ukrywali się żołnierze Jana Piwnika ps.„Ponury”. Obok w ogrodowej szklarni znajdowała się pierwsza w Górach Świętokrzyskich radiostacja dalekiego zasięgu do połączeń z Londynem.

W 79. rocznicę przekształcenia ZWZ w Armię Krajową przedstawiciele Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna zawiązali biało-czerwone kokardy i zapalili symboliczne znicze w Bodzentynie pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej Okręgu „Jodła” poległych na Wykusie w 1943 r.; na cmentarzu parafialnym na grobie Jerzego Woźniaka ps. „Radwan”, „Mundek”, współtwórcy placówki ZWZ-AK Bodzentyn krypt. „Zamek”, żołnierza Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”; przy płycie bohaterskiej rodziny Pałysiewiczów. Wyrazem pamięci o żołnierzach Armii Krajowej jest nadanie w 2020 r., rondu w Bodzentynie nazwy – „Rondo im. Żołnierzy „Ponurego” i „Nurta”. To ważny znak w toponimii miasta i regionu.

Pamięć historyczna jest niezwykle istotna w kształtowaniu postaw patriotycznych, szczególnie wśród młodzieży. Zachowane w krajobrazie miejsca pamięci narodowej są ważnym wyznacznikiem naszej kultury. Ich stan zachowania świadczy o poszanowaniu osób, które walczyły i ginęły w imię wolnej Polski!

                                                                                      

                                                                                                                                                                                             Urszula Oettingen

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech