Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

Od 1998 r. dzień 27 września obchodzony jest na mocy Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej jako Święto Polskiego Państwa Podziemnego.

Polskie Państwo Podziemne działało w latach 1939-1945 na terenach okupowanych przez Niemcy i Związek Sowiecki. Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. w Warszawie pierwszej konspiracyjnej organizacji niepodległościowej Służby Zwycięstwu Polski, która w  listopadzie 1939 r. została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w lutym 1942 r. w Armię Krajową. W ramach jego struktur powadzono bieżącą walkę z okupantami – niemieckim oraz sowieckim. Równolegle przygotowywano plany wybuchu powstania powszechnego.

Polskie Państwo Podziemne posiadało pion cywilny i wojskowy. Ich najważniejszym zadaniem było utrzymanie prawnej ciągłości państwa. Kierowane było przez władze Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie: prezydenta (był nim do lipca 1945 r. Władysław Raczkiewicz), rząd z premierem, którym był Władysław Sikorski, a od lipca 1943 do listopada 1944 r. Stanisław Mikołajczyk. Funkcję Naczelnego Wodza od listopada 1939 r. do czerwca 1945 r. pełnili kolejno: Władysław Sikorski, Kazimierz Sosnkowski, Tadeusz Komorowski, Władysław Anders.

Podziemnym parlamentem, reprezentującym największe stronnictwa polityczne, był w latach 1940-1943 Polityczny Komitet Porozumiewawczy, od 1943 do 1944 r. Krajowa Rada Polityczna, a od 1944 r. do końca wojny – Rada Jedności Narodowej. Delegat Rządu RP na Kraj kierował zakonspirowanym aparatem administracji cywilnej.

Armia Krajowa stanowiła siłę zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego, działającą na okupowanych terenach. W momencie maksymalnej zdolności bojowej liczyła blisko 400 tys. żołnierzy. Była częścią Polskich Sił Zbrojnych i podlegała Naczelnemu Wodzowi. W 1944 r. Okręg Radomsko-Kielecki AK „Jodła” należał do największych i podejmujących najliczniejsze akcje bojowe.
W szczytowym momencie na jego obszarze do AK należało ok. 60 tys. osób.

Na terenie Gminy Bodzentyn znajdują się miejsca upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej.  Pamiętamy o nich podczas najważniejszych świąt państwowych, ale również w dniach, które od niedawna znalazły się w polskim kalendarzu historycznym. Dla przypomnienia i uczczenia  Święta Polskiego Państwa Podziemnego członkowie Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna zapalili symboliczne znicze pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu „Jodła” poległych na Wykusie w 1943 r., przy kościele w Bodzentynie; w Wilkowie przy pomniku żołnierzy oddziału AK „Wybranieccy” oraz na Sieradowskiej Górze – przy tablicy i krzyżu w miejscu zgrupowania i ostatnich walk oddziału AK „Jędrusie” w 1944 r.

Polskie Państwo Podziemne stanowiło wyjątkową formę ciągłości państwa w okupowanej Europie. Działało dzięki zaangażowaniu tysięcy osób cywilnych i wojskowych. Podtrzymywało polityczne struktury administracyjne i pamięć o Rzeczypospolitej Polskiej.

Cześć Bohaterom poległym za wolność Ojczyzny!                                                              

                                                                                                                                                    Urszula Oettingen

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech