Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


15 sierpnia 2020r. przypada Święto Wojska Polskiego i 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, zwyczajowo nazywaną Cudem nad Wisłą – starcie zbrojne stoczone w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy Rosją Radziecką a Polską, decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921).
Z tej okazji Przewodnicząca Rady Miejskiej w Bodzentynie Teresa Bzymek, radni Marzanna Borek, Mariusz Matla i Zofia Gliwa oraz dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen złożyli wiązanki kwiatów na płycie Nieznanego Żołnierza przy ul. Kieleckiej w Bodzentynie.

Przed uroczystą dożynkową mszą św. w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika w Bodzentynie odbył się koncert „Perły Baroku”. Mogliśmy posłuchać muzyków z województwa świętokrzyskiego, którzy wykonali dzieła takich twórców barokowych jak: Georg Haendel, Giovanni Pergolesi, Antonio Vivaldi czy Johann Sebastian Bach. W rolach solistów usłyszeliśmy Katarzynę Srokę – klawesyn oraz Renatę Drozd – sopran.

Jak co roku 15 sierpnia obchodziliśmy uroczystość kościelną, jaką jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, znane jako święto Matki Boskiej Zielnej - patronki plonów i roślinności. Tegoroczne Święto Plonów w związku z trwającym zagrożeniem koronawirusem odbyło się tylko z "dożynkową"Mszą Świętą bez imprezy plenerowej. Msza Święta rozpoczęła się o godz. 12.00 w kościele Parafialnym w Bodzentynie, w której wzięli udział przedstawiciele władz oraz mieszkańcy gminy. Podczas uroczystości poświęcony został wieniec i chleb dożynkowy, przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich "Celinianki". W dalszej części obchodów głos zabrał Wiceburmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn pan Andrzej Jarosiński, który podziękował rolnikom za trud i poświęcenie w pracy na roli. O oprawę muzyczną Mszy zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy OSP w Bodzentynie pod batutą kapelmistrza Jerzego Łapińskiego. Orkiestrę mogliśmy jeszcze usłyszeć po zakończonych uroczystościach na Rynku Górnym, która zagrała krótki koncert dla mieszkańców i turystów wypoczywających przy fontannie.

M.Kudlińska

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech