Dzień 9 listopada w Zespole Szkół we Wzdole był wyjątkowy. Gdyby wtedy do naszej szkoły trafił jakiś "zbłąkany przechodzień", z pewnością mógłby doznać wielu wrażeń, od zadziwienia, przez radość, do wzruszenia.

            Szkoła od początku roku szkolnego szykowała się do obchodów 100-ej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Nasi uczniowie udekorowali sali lekcyjne, korytarze i okna. Wyruszyli szlakiem europejskiej tożsamości do Krakowa, szukali elementów patriotycznych w najbliższej okolicy, malowali plakaty dotyczące niepodległości, podejmowali "dobre uczynki dla niepodległej". W bibliotece szkolnej realizowali projekt "PoczytajMy o Niepodległej" oraz "Maraton czytania na 100". Mieli lekcje historii w IPN-ie, a na zajęciach w szkole uczyli się historii całkiem nietypowo, bo z "Antologii komiksu na stulecie odzyskania niepodległości".

            W piątek, 9 listopada "czuć" było święto i dosłownie, i w przenośni, zaraz po przekroczeniu progu szkoły. Uczniowie ubrani byli na galowo. Wszyscy dumnie chwalili się przypiętymi na piersi biało-czerwonymi kotylionami, które wcześniej samodzielnie wykonali, a rodzice przynosili ciasta i ciasteczka udekorowane barwami narodowymi. W tym dniu szkołę odwiedził również Burmistrz MiG Bodzentyn, pan Dariusz Skiba, który przywiózł dla pierwszaków polskie flagi przekazane przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

            Świętowanie zaczął o godz. 9.00 Pan Dyrektor, Roman Pytel, który na sali gimnastycznej przypomniał najważniejsze fakty historyczne związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Potem wszyscy uczniowie, w ustalonych wcześniej grupach, uczestniczyli w przygotowanych dla nich przez nauczycieli konkursach, zbierając cenne punkty dla swoich klas. A było w czym wybierać - odbył się konkurs na plakat o tematyce patriotycznej, na piosenkę lub wiersz związany z Niepodległą, na zdjęcie, które najlepiej przedstawi emocje jakie towarzyszyły uczniom w tym dniu, na ciasto w barwach narodowych. Był też "quiz historyczny", a na sali gimnastycznej klasy prezentowały przygotowane wcześniej "okrzyki" o charakterze patriotycznym. Każdy uczeń uczestnicząc w jednym z konkursów mógł pochwalić się jakimś talentem, a jednocześnie przy dobrej zbiorowej współpracy, klasa mogła liczyć na nagrody.

            Punktualnie o godz. 11.11 cała społeczność Zespołu Szkół we Wzdole odśpiewała cztery zwrotki hymnu państwowego i w ten sposób rozpoczęła się druga część uroczystości. Podczas akademii uczniowie uczcili "pamięć o tych, których nie ma". Najmłodsi zatańczyli pięknie poloneza, trochę starsi wzruszali piękną recytacją i śpiewem.

            Po zakończonej części artystycznej nastąpiło podsumowanie i wyłonienie zwycięskich klas. Pan Dyrektor podziękował wszystkim, bo ten dzień to sukces całej szkoły, nie tylko klasy 6b, która wygrała w ostatecznej punktacji, ale i dyrekcji, i nauczycieli, i rodziców, a przede wszystkim dzieci, które w ten sposób zyskały lekcję patriotyzmu, której na pewno długo nie zapomną.

Poprzednie artykuły

Rozwój infrastruktury edukacyjnej na terenie Gminy Bodzentyn

rpo ws znaki promocyjne zestawienie1 poglad

Realizowane projekty

 

     

 

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA